Michal47

Jde v níže zmíněném souvětí o tzv. zamítnutí předešlého?

„Dokud jsem stojan stativu neupevnil, byl nestabilní. Od té doby, co jsem ho upevnil, je neuvěřitelně stabilní.“ Nemá druhá věta být správně: „Když jsem chtěl, aby stojan byl stabilní, musel jsem ho upevnit?“

Viz též Wikipedie:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Argumenta%C4%8Dn%C3­%AD_klam#Z%C3%A1v%C4%9Br­_nevypl%C3%BDv%C3­%A1_z_premis_(non_se­quitur)

Nejlepší odpověď
annas

1.. Dokud ..... byl nestabilní. – v určitém čase a za určitých podmínek byl stojan nestabilní. Konstatování skutečnosti.

Od té doby, kdy jsem ho upevnil, je neuvěřitelně stabilní. Skutečnost, která nastala po upevnění stativu. Nekomentujete svou povinnost – nemuset upravit, nechtít upravit – jen obecně upravit.

2. Stejná první věta
Když jsem chtěl, aby byl stojan stabilní, musel jsem ho upevnit. Chtěl – přál jste si, něco uskutečnit, ale musel jste upevnit – zdál se vám tento postup nutný.

Nic nezamítáte, jen jste změnil postup, nutnost úpravy. Druhý příklad je vyjádřením vašeho přání, v prvním případě jde jen o obecné konstatování.

Mohl jste opravit chtěl jste opravit, ale musel – přinutil jste se.

Otázka je nepřesná, protože zamítnete předchozoí 2. větu, ale obě jsou pravdivé, jen z pohledu větného jinak stylizované. Myslím si, že jste nepřesně pochopil negaci.

  1. Negace – jako popření, zamítnutí původního – jiný postup V tomto smyslu je to negace větná – změníte jednu stylizaci za druhou. Nejde o nic zásadního, je vyjádření v pojmech, jak jsem uvedla.
  2. Logika – to není – Negací výroku je takový výrok, který popírá pravdivost výroku původního.

Ale druhý výrok nepopírá platnost prvního, jen se vyjadřuje jinak První tvrzení nezamítáte Negace by byla, Není pravda,, že od doby …
--

3. Negace z pohledu jazyka – slovní nebo větná . viz 1 – – je třeba uvést zápor.. Pokud jsem ho neupevnil …

Další odpovědi
Dochy

Podle mně ne a motáš sem věci bez souvislostí. Jde jen popis konkrétního stavu. Není na tom co měnit. Máš takovou zkušenost a předals ji čtenáři. Na té wiki je popsána chybná logická úvaha:

Řekl: „Jestli mi nedáš bonbón, kopnu tě.“ Takže když mu bonbón dám, nemůže mě kopnout.

Což zkrátka neplatí, protože mluvčí vůbec neříká co bude nebo nebude dělat když mu bonbon dáš. To nemá vůbec souvislost s tvým textem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Michal47

@annas: Ten nový stav je negací toho předešlého, Jde o zamítnutí premisy (z formálně logického hlediska). Tedy zamítnutí předešlého.

Dochy

Nejde o zamítnutí předešlého. Popsals novou zkušenost.
V 1. větě popisuješ zkušenost s neupevněným stojanem, ve druhé větě popisuješ svou zkušenost s Tebou upevněným stojanem. Nejde tady o žádnou dedukci či podobný myšlenkový proces.

annas

Otázka je nejasná, takže záleží na vás jak chápete pojem negace.

  1. Negace – jako popření původního – jiný postup . – ale obecně. V tomto smyslu je to negace – změníte jednu stylizaci za druhou. Nejde o nic zásadního, je vyjádření v pojmech, jak jsem uvedla.
  2. Logika – Negací výroku je takový výrok, který popírá pravdivost výroku původního.

Ale druhý výrok nepopírá platnost prvního, jen vyjadřuje jinak První tvrzení není nezamítáte Negace by byla, Není pravda,, že od doby …
--

3. Negace z pohledu jazyka – – je třeba uvést zápor.. Pokud jsem ho neupevnil …