nj

Jde u sazby D25d připojit malý bojler 30 l jen přes zásuvku nebo to musí být napevno do zdi? Zatím tuto sazbu nemám.

Šlo by u sazby D25d připojit malý bojler 30 litrů jen přes zásuvku nebo to musí být vždy napevno do zdi? Zatím tuto sazbu s NT nemám, tzn. že budu o ni teprve žádal. Neví někdo jestli je podmínka, že u dvoutarifní sazby D25d s 8 hod. NT na ohřev vody se bojler musí připojit vždy napevno do zdi nebo by to šlo i přes zásuvku, která by šla v případě potřeby kdykoliv vypnout a zapnout a bojler tak zapnout třeba přes prodlužku na VT, když nepojede NT a bylo by náhodou potřeba ohřát více vody pro návštěvu atd. Jde o malý bojler 30 litrů, který mi stačí, ale když 2× za rok přijede návštěva, tak to bude málo a bude to mimo těch 8 hodin NT, tak se voda neohřeje, leda tak na sporáku 🙂. Nikdo mi to na 100 % nepotvrdil? Snad se prý měly měnit nějaké předpisy a už to nemusí být napevno do zdi… Na zákaznické lince distributora mi neřekli, paní nevěděla. Kde si to ověřit? Bylo by to pro mě nejleppší, kdyby bylo možné bojler připojovat přes zásuvky na NT nebo VT podle aktuální potřeby. Jak by to šlo vyřešit, aby to mohlo fungovat na NT i VT podle potřeby. Potřeboval bych to potvrdit, jak to je a poradit, jak to ev. vyřešit co nejsnadnějí ( nejlépe bez sekání poloviny bytu). Děkuji moc za rady.
Ještě doplním, že je to trochu problematické, já si jenom zjištuji, co jde a co ne, abych v tom měl jasno a revizákovi potom řekl, že to tak jde. Revizáka si bohužel nemůžu shánět sám, protože to řeší správce a po zkušenostech, co jsme kdy dělali, tak to byla vždy hrůza hrůzoucí a proto už si zjišťuji informace předem, abych věděl, co je možné a není.

Odpovědi
elkon

Způsob připojení do rozvodu, nemá se sazbou nic společného. Vždy je ale lepší z hlediska přechodového odporu, když je spotřebič připojen napevno, nebo přes správně dimenzovaný vypínač. V případě bojlerů se používá „sporáková kombinace“, nebo se užívá název sporáková přípojka. Např. taková: https://www.led­veci.cz/abb-kombinace-39563-13-sporakova-na-omitku/?gclid=Cj­0KCQjwxdSHBhCdA­RIsAG6zhlXle2n­cCEZARAmLtaTJPn5a49X8yr­VTVT_xwtkxBmjDEN­Q18MIe_BoaAt8pE­ALw_wcB . Žádné připojování na prodlužku nepřipadá v úvahu. Bojler by měl mít samostatný jistič a podle nových norem i proudový chránič, případně existuje oboje v jednom. Ale dejte to udělat odborníkovi. Bez sekání do zdi, nebo použití lištového rozvodu, nelze el. instalaci dělat.

aliendrone

  1. Pokud vím, tak je to naopak, k přidělení sazby s NT musíš SPLNIT nějaké podmínky (mít třeba bojler, čistě el. sporák, el. vytápění atd.). Každá sazba má ty podmínky jiné. Tudíž sazba nerozhoduje o spotřebiči.
  2. Už jen z toho, že se běžně prodávají ohřívače připojitelné přes zásuvku, můžeš vyvodit, že prinipiálně to JDE.
  3. Předpokládám, že budou nějaké podmínky (např. omezení výkonem), kdy lze zapojit přes zásuvku a kdy do krabice napevno.
  4. Přičemž zásuvka by měla odpovídat i normám. (typ, zónové umístění aj.)
  5. Dnes pokud máš NT sazbu ti jde v patřičný čas ZE VŠECH zásuvek NT tarifový odběr. Bojlery apod. zařízení jsou jen navíc dálkově spínány, aby byly připojeny POUZE v době běhu NT.

Celkem z toho plyne, že:

  1. tvá představa přehazování zástrčky mezi dálkově ovládanou/spínanou zásuvkou pro NT tarif (která je pod napětím JEN v době běhu NT) a „normální zásuvkou“ (která je pod napětím stále, ať z ní běží vysoký či nízký tarif dle sazby/času) JE možné
  2. nicméně nemusí to platit pro všechny typy bojlerů, některé mohou striktně požadovat pevné připojení do krabice, záleží jaký konkrétně bojler máš

Tohle ti zodpoví přesně elektrikář (nemusí to nutně být revizák) a měl bys zkusit odborná fóra týkající se elektroinstalací. Podotýkám, že nejsem elektrikář. ;) :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hjghj hvjf

Vážený pane, potřebujete půjčku ke konsolidaci svého dluhu? Potřebujete půjčku na financování svého podnikání? Fyzickým osobám a společnostem nabízíme zajištěné půjčky nebo prostředky za nižší úrokovou sazbu 2%. Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím; e -mail (Theodorejamesonfinance@gmail.com). Čeká na vaši odpověď co nejdříve. Pane Jamesone

Dochy

nj: Hele, mám pocit, že to ani nemá smysl řešit. Podle toho co píšeš ten bojler stejně moc neužiješ. Dá se očekávat, že většinu spotřeby budeš mít přes den. Když koukám na tarify, tak u bohemia/EG.D vychází:
D02d: 4,64
D25d: 5,21 / 2,02
(přibližná cena za kWh)
Vzhledem k tomu, že NT se spíná převážně v noci mám silný pocit, že NT zas tak moc neužiješ a ve dne bys měl elektřinu dražší.

Pravidla mi připadají jasná, pro přiznání D025d budeš potřebovat zprávu od revizáka a on téměř jistě zkontroluje zda máš bojler napevno a blokován pouze na NT. Jestli si to pak předěláš už je zas asi jen Tvá věc, nikdo to nejspíš kontrolovat nebude, ale je to proti podmínkám (dalo by se zkontrolovat i „zvenku“, ale jen dlouhodobým monitorováním přípojky). V každém případě to pro Tebe bude znamenat další náklady navíc (instalace, revize, přepojení), že se Ti to zkrátka nevyplatí.

nj

to dochy:
Taky si to myslím, ale distributor mi tvrdí, že to bude ve VT drahé. S bojlery nemám žádné zkušenosti. Mám D02d ted: asi 4,50 kWh,
u D25d mi řekli 4,90 VT/ 2,30. Vše kolem instalace platit nebudu.
Nechci platit 2000,– měsícně za ohřev vody a naopak nebýt zase bez vody, když se spotřebuje a proto řeším možnost, jak by se mohla ev. nahřát v případe D25d i ve VT. Taky to spíše vidím nechat jenom dosavadní sazbu, ale nevím, jaká bude domluva se správcem a elektrikářem. Ono je někdy těžké to někomu vysvětlit, vidím to i tady v diskuzi, každý má jiný názor a ten svůj vidí jako ten nejlepší, ale hlavně každý máme jiné potřeby, někdo si dává denně vanu a má spotřebu 100 l teplé vody. Díky za podobný názor jako mám sám. Ještě jsem vám níže odpovídal na vaši odpověd: Chtěl bych, aby byla možnost bojler ze zásuvky vytáhnout (vypnout) a tahat dnes spotřebiče ze zásuvek je docela kumšt, drží to tam hodně napevno, jednou rukou to nejde spotřebič ani vytáhnout a pokud to budu tahat oběma rukama a nedržet přitom zásuvku ve zdi, tak nechci aby to bylo vyrvané ze zdi, proto hledám nějaké řešení – jakou zásuvku ? navrhněte – a jak případně vypínat jenom přes nějaký vypínač, šlo by to i na kabelu, nevím, nejsem kutil v oboru elektro. Tu sporákovou příšernost mít nemusím, ale nic jiného mě nenapadlo. Díky

nj

A proč distributor říká, že musí být napevno. Možná v případě, pokud někdo již sazbu s NT má, pak se to neřeší.
Sporákovou přípojku znám, ale ta neřeší na co jsem se ptal. Jak vyřešit, aby bojler šel zapnout i mimo NT do zásuvky na VT?

elkon

Nějaké přepínání bojleru neexistuje.

Dochy

Tak to by ses divil… Už jsem viděl. Otázka je nakolik je to „legální“

nj

A mně bylo řečeno, že existuje. Co je pravda?

aliendrone

Pokud JE možnost připojení bojleru do zásuvky, tak není nic jednodusššího, než odpojit ze spínané zásuvky (běžící na NT) a zapojit do "normální.

nj

To mi tady zatím nikdo nepodložil žádnou normou, že to jde ?
A do té normální zásuvky bude kabel od bojleru krátký – šlo by to přes prodlužku? Pračku jsem tak používal a prý to bylo OK.

nj

A jde to nějak vyřešit? Aby v případě že budu mít sazbu D25d šel bojler i mimo NT?
Jde to? Elektrikář mi řekl, že jde udělat zvlášť nějaké přepínání – spínač, kterým bojler přepnu na VT, když dojde voda a bude potřeba ohřát vodu mimo časové spínání NT.

Dochy

Fyzicky se to udělat dá. Stejně tak lze fyzicky udělat bojler přes zásuvku (záleží jaký je výkon topného tělesa, obvykle bývá kolem 2kW). Otázka je jaké jsou podmínky pro získání té sazby a jak jsou kontrolovány. Viz: https://www.e­lektrina.cz/na-sazbu-d25d-vam-staci-akumulacni-kamna-nebo-bojler
Podle tohoto musí být bojler řádně instalován a musí být zajištěno jeho blokování v době VT

nj

Neptám se co jde fyzicky, to vím, že to jde. Ale aby to bylo legální a odpovídalo normám. Je to pěkný kocourkov, přímo na přepážce distributora mi pán řekl, že jde udělat spínač, kterým nahodím bojler v případě potřeby nahřát bojler v době VT. Vy posíláte odkaz, že musí být zajištěno blokování VT. Takže pro někoho asi normy neplatí. Teď mě mrzí, že jsem si ten rozhovor s pánem na zák. centru nenahrával. Babo raď.

elkon

Žádný oficiální přepínač pro bojler neexistuje, protože se to tak nedělá. Bojler do příkonu 2000W může být připojen vidlicí do zásuvky, nad 2000W pak přes sporákovou kombinaci. Bojler by měl mít svůj jistič a musí mít proudový chránič. Měl by být připojen na nízký tarif, ale pokud vám nejde o peníze, můžete ho připojit rovnou a nemusíte žádat o dvojtarif.

nj

Revizák mi řekl, že bojler nemusí mít svůj jistič ani proudový chránič, když nebudu žádat o dvoutarif. Jaký jiný vypínač by šel použít mimo sporákovou kombinaci?

Dochy

elkon: Tak jsem se kouknul na podrobnosti. Ta „sporáková kombinace“ je na 3f, pro 1f bojler nemá smysl. Proč tam nedat normální vypínač?

nj

to dochy: A jaký normální vypínač? poraďte mi konkrétní vypínač

Dochy

Podle mně by tam mohl být jakýkoli, minimálně 10A by měl zvládnout (ověř před koupí). Pokud najdeš 16A bude to lepší.

Je fakt, že ten sporákovej 16A zvládne jistě, ale je to kombinace pro 3f, což je podle mně blbost si tím hyzdit byt.

Vím o realizaci řešení jak píšeš (provoz na NT, možnost zapnutí na VT) ale tam je v rozvodnici stykač a ovládáno je to běžným „světelným“ dvojspínačem – ten je pak vlastně bez zátěže. To je podle mně hezké řešení, akorát nelegální a pro Tebe řekl bych opět zbytečně drahé.

Pro denní užívání by se Ti dvojsazba asi vyplatila, ale mám pocit, že 30l moc pro denní užívání jen na NT nebude (to je tak jedna sprcha, když se nebudeš moc rochnit)

Samozřejmě je to jen můj názor, zvaž to, zkus si udělat kalkulaci ideálně s ohledem na Tvou zkušenost s běžným odběrem a s ohledem na očekávané využití.

nj

dochy: díky, je to celé komplikovanější, již jsem o tom psal, nemůžu sám zkontaktovat elektrikáře a s ním probrat co bych chtěl a jak by to šlo udělat. Nerozumím tomu, jsem v tomto směru laik, proto se ptám, abych pak mohl elektrikáři případně navrhnout, že vím, že se to tak dělá… Nechci nic nelegálního, elektrikář to neudělá a sám to dělat nebudu. Proto se ptám jak by to šlo legálně udělat? Proto se ptám, jaký konkrétně vypínač by šel k bojleru dát a kam ho umístit? Můžeš mi poslat odkaz na nějaký web – jaký konkrétní vypínač? Bojler bych snad měl mít s krytím IP44, a chtěl bych ho dát nad vanu, vypínač se budu muset umístit asi někdy dál, na protější stěnu? Měl by být ten vypínač nějaký speciální, např. do vlhka atd.?

Mám velmi malý odběr vody, proto chci jenom malý bojler, nebudu přece dávat 100 l bojler, když spotřebuji 20 l teplé vody denně.

Omlouvám se a předem dík

Dochy

Mno… To nakonec budeš muset probrat s tím elektrikářem. Neznám aktuální předpisy přesně, musel bych dohledávat.

Jak jsem psal, vypínač pro 2kW/230V kotel by měl stačit 10A, ale bude hodně blízko hrany použitelnosti. Podle norem musí mít každý spotřebič hlavní vypínač, kde spojení zásuvka/zástrčka se za vypínač považuje.

Bojler nesmíš dát nad vanu, pokud pro toto umístění není přímo určen. Popravdě myslím, že takový který tam dát můžeš jen tak nenajdeš. Vypínač ani zásuvka samozřejmě také nesmí být v umývacím prostoru (vana, prostor nad ní, přilehlé zdi) a tuším 60cm od tohoto prostoru (bez záruky, ověř, elektrikář bude vědět a pokud by nevěděl, bude to vědět revizák co to bude kontrolovat, ale pak to bude muset elektrikář předělat v rámci reklamace)

Dochy

Klasická zásuvka utáhne 16A (některé jen 10) a to znamená výkon až 3680W. Ve standardní nabídce jsem neviděl bojler s příkonem nad 2200W, takže zásuvka by neměla být problém.
Měl by mít svůj jistič – OK
Musí mít chránič – proč? Pokud v koupelně, nebo nová instalace, pak OK. Ale z titulu toho že jde o bojler?
Sporáková kombinace? Proč? OK, pokud má jít o pevnou instalaci, měla by být možnost bojler odpojit, ale to se dá zařídit i jinak (nicméně pokud si člověk nechce hrát, pak ano, k pevné instalaci ten vypínač. Jen nevidím důvod si někam dávat zrovna tuhle příšernost.)

nj

Chtěl bych, aby byla možnost bojler ze zásuvky vytáhnout (vypnout) a tahat dnes spotřebiče ze zásuvek je docela kumšt, drží to tam hodně napevno, jednou rukou to nejde spotřebič ani vytáhnout a pokud to budu tahat oběma rukama a nedržet přitom zásuvku ve zdi, tak nechci aby to bylo vyrvané ze zdi, proto hledám nějaké řešení – jakou zásuvku ? navrhněte – a jak případně vypínat jenom přes nějaký vypínač, šlo by to i na kabelu, nevím, nejsem kutil v oboru elektro. Tu sporákovou příšernost mít nemusím, ale nic jiného mě nenapadlo. Díky

nj

Proč pán na ZC říkal nesmysly? Prý bude dvoutarif levnější i pro malý bojler. Revizák od distributora mi řekl, že pokud nechci NT tak se žádný samostatný jistič dělat není třeba a el. se vytáhne pro bojler jenom z koupelny a zapojí se jak budu chtít i třeba do té zásuvky nebo i udělat na vypínač. Jde mi o to jestli sekat nebo nesekat polovinu bytu, vyplatí se to nebo ne? Při malém bojleru bych řekl, že ani ne, ale distributor a někteří diskutující tvrdí, že se to vyplatí. Navíc řeším, pokud bych chtěl ten NT, tak jak to vyřešit v případě, že by mi náhodou teplá voda došla a nebude zrovna NT, tak jak to udělat, abych nemusel třeba 6 hodin čekat a mohl bych bojler přepnout do zásuvky na VT a vodu si ohřát.