_136

Jde někde uplatnit znalost Morseovy abecedy?

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano. Morseovku stále používají radioamatéři, námořnici k nouzové komunikaci, vojáci jako identifikační signál.

Další odpovědi
led

Keď potrebuješ pomoc v horách, alebo v zavalenom priestore, tvoj hlas je slabý a ako to už býva zvykom u mobilov, keď ho najviac potrebuješ, je nefunkčný, práve morzeové signály SOS …---… svetlom, dymom, alebo zvukom ti môžu zachrániť život.
Nepravidelným opakovaním tohto signálu dokážeš upútať pozornosť aj laika, nepoznajúceho morzeovku na zbystrenie pozornosti…
zdroj: životné skúsenosti na cestách

Justin1

Někteří radioamatéři ji používají, ale prý už ne tak moc jako dřív. Občas se pomocí ní kóduje i v geocachingu.

Zvukové signály podobné Morseově abecedě se používají na železnici. Všiml jsem si, že některé lokomotivy v čele vlaku před rozjezdem zahoukají jakoby písmeno D, ale není to písmeno D, je to návěst „Povolte brzdy úplně“ pro ty, kdo ovládají ruční brzdy, nebo pro postrk.

Dochy

Před ňákými hodně lety jsem byl na vojně u spojařů a ani tam jsem nezaslechl, že by morseovku po někom chtěli…

U radioamatérů – nejsem si jist jestli je u nich aktivní ještě nějaká sorta co by jela přes morseovku. Myslím že většinou už teď budou také na hlasové komunikaci. Ale to jen hádám.

Emefej

Dochy > na vojně jsi to nemohl zaslechnout, nýbrž mohl jsi to vidět. Morseovka se používá (přesněji v r. 2005 ještě používala) v noci k identifikaci některých jednotek nebo techniky ve formě světelného signálu. Konkrétní příklad z mé vlastní voj. praxe: čekám v prostoru na přílet vrtulníku, který má něco důležitého dopravit, můj kód je zelené S, jeho kód je bílé K. Pokud vrtulník při přiblížení ode mě neuvidí zelené světlo krátce třikrát za sebou, vůbec nezahájí přistávací manévr, pokud mi po dosednutí nezabliká bílým světlem dlouhou, krátkou, dlouhou, nejdu si k němu pro zásilku.

Dochy

Ano, ten signál – to dává smysl, ale přeci jen je to dost okrajové využití morseovky a ani jeden z účinkujících vlastně ani pořádně morseovku nemusí znát. V daném případě stačí znát jen ty konkrétní kódy. Tohle je jen primitivní signál, Morseovkou ale lze posílat texty rychlostí jen o něco menší než je mluvená řeč

Emefej

Jo, uvedený příklad signálu je primitivní, ale divil by ses, jak i ten se dá ve stresu doprasit. Být to za války, tak se tam postřílíme. Ve skutečnosti se používaly tříznakové signály docela důmyslné konstrukce. Třeba vrtulník vyslal KOS – ano jsem to já. Pokud vyslal KMS (rozdíl pouze v jedné čárce) znamenalo to – jsem to já, ale nemám stroj pod kontrolou (tzn. na palubě jsou záškodníci, jedná se o léčku). Já jsem mu odpovídal KSO – přístávej, je bezpečno, nebo třeba KSM – nepřistávej, jsou tu diverzanti. Nejhorší na tom bylo to, že se to každý den měnilo a museli jse to umět nazpamět, nic nesmělo být nikde napsané (kvůli možnosti zajetí).

aliendrone

Dochy>>> A spojovali jste CO? Ve spolupráci s Keplerem kluky s holkama? ;) :D

Třeba radisté a radiodálnopisci (čvo 603/604 myslím) MUSELI umět morse min. 40 znaků/min (radisti trochu víc) na 3.třídu. Pro obsluhu SRS byla předepsaná min. 2. odbornostní tří­da.

Dost pochybuji, že by se i moderní armáda úplně zbavila telegrafního provozu. Jednak má MNOHEM větší dosah než fonie, druhak až EMP (od atomovek) vyřadí všechna elekronická hejblata, tak klasický elektronkový vysílač jako R-140X apod. s telegrafním klíčem se JISTĚ šikne. ;) :D :D

Jinak radioamatéři běžně používají morse (a BUDOU) právě kvůli dosahu při dálkových (CQDX) spojeních. A když se zadaří nějaká Austrálie nebo Oceánie, tak pak celé ROKY (obvykle až do smrti) každého prudí s QSL lístkem (to je taková „čumkarta“ od protistrany potvrzující spojení).

Myslím že dost profesí dodnes musí zvládat morse (alespoň formálně), jde o to, že „přemluvit vysílačku“ k vysílání impulsů je celkem easy, zprovoznit fonii (pokud je rozbitá) už obvykle tak snadné není a o tom dosahu jsem již psal.

Dochy

Tak já byl u klasického dálnopisu a tam rozhodně nikdo morseovku nepotřeboval 😉 mimochodem znalost morseovky jsem měl v náborových papírech a nikoho to zjevně nezajímalo. Už ze základky jsem zvládal příjem kolem 60 (i když s chybama, některá písmena mi dělala potíže – to je tak když člověk trénuje pár desítek minut jednou za 2 týdny 😉 )
Jako zkonstruovat vysílač a přijímač na morseovku je samozřejmě jednodušší než zařídit plné audio, ale… Obávám se že pro vojenské potřeby už je pasé, že v ČR bude jen pár lidí schopných navázat tímto způsobem spojení. (ne že by bylo tak málo lidí ovládajících morseovku, ale je otázka kolik lidí ví jak, na jaké frekvenci a s kým se vůbec spojit…). Ono i to audio se dá přenést elektronkovým vysílačem.

led

aliendrone, zírám, tak starý Morse vás privolal?