Tw!st

Jakým způsobem dáváte v restauraci dýško?

Je to spíše otázka etikety, ale vždycky mě to zajímalo jak to z hlediska etikety udělat, abych dal rozumné dýško. Uvedu to do modelové situace. Dejme tomu, že si dáte jídlo, které vám chutná a servírka je příjemná, tak si v duchu řeknete, že dáte dýško. Nejjednodušší situace je, když dostanete účet na třeba 460Kč, tak dáte 500Kč a řeknete to je dobrý, děkuji. Jak byste dali ale dýško, kdyby účet byl třeba 497Kč? Dát 500Kč a říct to je dobrý mi přijde trošku urážlivé dávat 3Kč dýško. Dali byste třeba 550Kč? Co kdybyste u sebe měli třeba jen papírové, dali byste 600Kč a dali dýško přes 100Kč? Nebo byste řekli 550 a nechali si vrátit 50Kč? Osobně se musím přiznat že ač je to hloupý problém, tak nevím co bych v takové situaci dělal.

Nejlepší odpověď
Alesh

Pravidlo, které dle Ladislava Špačka, platí na celém světě je 10 %. Ale samozřejmě, pokud jsi spokojen především s obsluhou. Pokud spokojen nejsi a to hrubě, tak si to necháš do koruny vrátit, to je snad jasné. Pak můžeš být spokojen tak nějak na půl, dáš třeba těch 5 %. Při platbě 460 Kč a spokojenosti dáš jasně těch 500 Kč, nějakých 6 Kč už nehraje roli. Pokud platíš 497 Kč. Tak při plné spokojenosti dáš + 10 % = 49,70, tedy celkem po zaokrouhlení 550 Kč. Pokud dá někdo 3 Kč, tak je debil 🙂 nebo nespokojený a chce je ještě malinko nasr… Vybavují se mě dvě situace, jedna byla ta, že jsme byli někde s prací a obsluha fakt na ho… Ještě se ten dědek při placení přímo zeptal, zda dostane spropitné, tak kolega mu na částku něco ve stylu 294 Kč řekl, 295 Kč. 🙂 A pak si pamatuju ještě, jak jsem viděl ženskou platit v pizzerii 92 Kč, tak řekla 95 Kč. Hanba mě flákala za ní. 🙂
Prostě při spokojenosti dej 10 %, zaokrouhleno na celé desetikoruny. Když platíš třeba 330 Kč, dej klidně 360 Kč nebo 370 Kč, ale to už musíš být hodně spokojený apod.

Další odpovědi
Kelt

U nás není povinné nebo předepsané, jaké má být zpropitné, tak je to čistě moje rozhodnutí. Záleží na mé finanční situaci a taky na tom, zda do daného podniku chodím často, nebo jsem tam poprvé a naposled.

Mp2

Mám oblíbenou pizzerii..
Mají perfektní prostředí a pec na dřevo :3

Už nás tam znají.. Nékdy si tam sedáme, někdy si jen dojdeme nebo necháme dovézt..
Jedna stoji max 150kč…
Pokud beru 2 a mám dvoustovky, dám jim 400
Když beru 3, dávám 500..
Já drobné nikdy nikde hrabat nebudu, abych je nékomu dal jako dýško…

Pokud si vezmeme každý jednu pizzu a pití, vyjde to na 380… Platím 500…
V této restauraci se už podle xichtu znáne…
Nékdy si nechám pizzu dovézt a když védo, ze dávám dýška, jakože rozvozakovi nechám 50 nebo 100…
Dají nám pití nebo jednu pizzu zdarma…

Jednou mi dali zdarma celou objednávku za 400… Jen jako takové gesto, že si važi stalych zákazníků..
Já nejsem člověk, který je zvykly něco dostávat… Rozvozákovi jsem dal 3kila, že zadarmo to nejde…
Přišté mi dali poukaz na 5 stovek…

Prostě si váží lidi, kteří jsou stálí.. A když jsem nechtél objednávku zdarma, dali mi poukazku…

Pokud chceš tedy pravidlo…
Dýško minimálně 50… Aby to mélo smysl…

iceT

V cizině povinné dýško rovnou započítané do útraty u nás naštěstí zatím není a doufám, že ani nebude.
Nejsem lakomá, když jsem spokojená s jídlem i s obsluhou, nemám problém nechat něco navíc. Ale jak chceš odměnit, když ti jídlo chutná a obsluha je protivná jak vřed na zadeli?
Někde se o dýška dělí i s kuchařem, jinde zase ne, myslím, že většinou ne, ale povinných 10% za nakyslej ksicht by se mi opravdu dávat nechtělo.
Si vem, že zařízení navštíví pouhých 100 lidí a kdyby bylo povinné spropitné pouze 10 korun, tak za den to dělá 1000 korun, a to už je slušnej mazec za to, že se obsluha tváří jak žába z kyšky.
Takže za mě dýško podle zásluh.

autacek

A to je zajímavé. Všichni plná ústa EET, pomalu nadávání živnostníkům do zlodějů, atd., státní pokladna prázdná a pro přidání na důchod natahujete ruku, ale tady šizení státu snad ještě podporujete. Obsluha bere za svoji práci mzdu a spolupráce na odrbávání státu poškozuje nás všechny.

Až se s tím morálně srovnáš, pochopíš, že čím nižší dáš spropitné, tím celou společnost okradeš míň.

jáára

Podle xichtu.

elkon

Podle situace dám 10–20Kč. Když je to mimořádně dobré, tak 30 Kč. Ale žádný nárok na to není. Každý dostává svůj plat. V práci ti také nikdo nestrká peníze do kapsy za to, že uděláš to, co máš v náplni práce.

zjentek

Dýško nechávám 13% z útraty. Takže pokud by účet zněl na 497kč, vyslovím částku 560 a víc se s nikým nebavím. On taky nikdo protestovat nebude. Když nejsem spokojen, dýško = 0 a to si ještě rozmyslím, jestli celou útratu VŮBEC zaplatím.

Dochy

Není povinnost zaokrouhlovat. Při těch 497 klidně můžeš dát 550 a říct 530 (i když to není zrovna standardní) V lepších restauracích Ti účet donesou v knížce, Ty jim tam necháš prachy, oni si to odnesou, přinesou zpět s drobnými, ty si vezmeš co chceš a necháš či přidáš co chceš jako dýško. Popravdě tohle jsem zažil zatím asi jednou nebo dvakrát.

Mc Merkurion

… dáváš dýško sestře. když ti dobře píchne injekci ??? ne … dýško není povinnost, ani slušnost, cena je započítána i s obsluhou, takže za mne ne … diškrece nechávám jen u nás v hospodě, neb je tam lepá mladá servírka …

WTLS

Příklad:cena 2000kc
TIP = 200kc
Nejčastěji v Praze se dává 10%, některé restaurace to mívají i napsané na ceduli

Všude v ČR jak jsi psal, dáváš na zaokrouhledni, pokud ti to nevíjde tak tam dáš např o 20kc více no…

10% pouze pro Prahu / Brno atd.

Většinou nechávám 20–50kc podle toho jak mám

dudu

Naše vnučka pracuje jako vrchní číšník ve zdejší oblíbené výletní restauraci, kde většina zákazníků jsou turisté. Je to fešná kočena a podle jejího vyjádření většina hostů spropitným vyjadřuje nejen spokojenost, ale i sympatie. Dýško, které za směnu obdrží činí 800 až tisíc korun.

Mc Merkurion

… a vo tom to je (pěkným holkám to přeju) …