Midoc

Jakým/kterým slovním výrazem se v češtině nahrazuje slovo zpachtovat, pachtovní?

Jsou to česká slova?
https://www.re­as.cz/slovnicek/pachtov­ni-smlouva

Nejlepší odpověď
Pepa25

Nelze nahradit, je to odborný výraz, který používají např. zákony. Je to české slovo, které se v období socialismu až do přijetí současného občanského zákoníku nepoužívalo. Věcně jde o vztah podobný nájmu, používá se u zemědělských pozemků nebo závodu (celého podniku).

Další odpovědi
marci1

Nelze nahradit. Jedná se o nájem s právem požívacím. Rozdíl mezi nájmem a pachtem:
Zjednodušeně lze pacht označit za speciální pronájem nemovitostí, ze kterého má pachtýř za to, že pozemky zušlechťuje, užitek.
Nájem → smíte jen užívat
Pacht → o pronajaté nemovitosti se staráte a vzniklé užitky jsou vaše.
Příklad:
Pokud si pronajmete les, můžete do něj chodit na procházky. Pokud les pachtujete a podle smlouvy jej obhospodařujete, plodiny, dřevo a další výnosy jsou vaše. 🙂
https://www.kralik-pavlik.cz/clanek/co-je-pachtovni-smlouva_76

Kepler

Odkaz to dobře definuje, co ti na tom není jasného? Jinak viz zde: https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pachtovn%C3%AD
Ano, jde o české slovo, které by se dalo dnešními slovy vyjádřit jako pronájmout, pronajatý. Má ale jen historický význam, dnes se už to slovo téměř nepoužívá. Týkalo se převážně jen zemědělských hospodářských statků.

annas

Pachtovat – odvozené z podst. jména pacht. NEJDE o slovo původem ČESKĚ´.

pacht zastarale ‘nájem pozemku k hospodářské činnosti’, pachtovné, propachtovat. Z něm. Pacht tv. a to z lat. pactum ‘smlouva, ujednání’

Václav Machek Etymologický slovník

Pachtovat – najímat, najmout obyčejně hospodářské objekt

Používá se v oblasti práva ." Pacht není náhradou za slovo nájem (jak si hodně lidí myslí), resp. nájemní smlouvu. Jedná se o zcela nový (přesněji staronový) institut, který bude v novele Občanského zákoníku figurovat vedle nájemní smlouvy. "

Podrobnosti v odkazu

https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/ruzne/prav­nicky-slovnik/10906-pacht-pachtyr-pachtovatet-pachtovat-definice-vysvetleni-pojmu.html

Pachtovat se používá se v obecné češtině ve významu spolčovat se – SNČ s. 294

JežíšKristus

Propachtovat

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

EKSOT123

Kepler, na vsi se to vždycky říkalo. Ale nejsem si jistý, jestli je to původem české slovo, v Rakousku to slyším běžně. Z pachtování může být jeden taky dost upachtěný :<)

Emefej

Kepler > nemá pouze historický význam, viz Občanský zákoník, tam se pachtu věnuje několik paragrafů.

Kepler

To je možné, ale v běžné praxi se s tím výrazem nesetkávám.