dust8

Jakým pohybem či úkonem se nejúčinněji sklepává rtuťový teploměr?

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi takový, jako když si chceš setřást nějaký sajrajt z prstů. Ale když má ještě někdo doma rtuťový teploměr, tak vlastní potenciální starožitnost, protože používání rtuti v teploměrech je už léta zakázané A nejen v teploměrech.

Další odpovědi
da ny

Setřepat (viz. Kepler) stejně jako lihový.
Rtuťového si važte, dnes už ho nekoupíte :D

Roman71

Jak popsal Kepler, taková rotace ruky působí odstředivou silou na rtuťový sloupec a ten je tak nucen se přesunout do rezervoáru ve špičce teploměru.. ovšem opatrně, aby teploměr nenabral nečekaný směr a nepokračoval letmo vrženým směrem! 🙂

Zakutálené rtuťové kuličky se velmi špatně sbírají a navíc je tento tekutý kov životu nebezpečný. Proto se od používání rtuťových teploměrů upouští.

orwell

Mně se osvědčil místo třepání rotační pohyb natažené paže s uchopeným teploměrem vycházející z ramene po vzpažení. Samozřejmě musí být osa teploměru shodná s osou paže, měřicí hrot směřuje ven. Svižné opsání oblouku (zhruba půlkružnice) se mi jeví ve srovnání s opakovaným třepáním jako účinější a pro ruku příjemnější. Aby nedošlo k vyklouznutí teploměru, držím ho tak, že měřící hrot se nachází mezi ukazováčkem a prostřeníčkem rozšířená část se o ně opírá v dlani. Je to bezpečné, teploměr nevyklouzne.
Ještě k té rtuti: kdysi jsem se o tom bavil s jedním odborníkem, který tvrdil, že se z toho dělá zbytečně „kovbojka“. Rtuť je sice jedovatá, ale otrava při tak malém množství uniklé rtuti vlivem vdechnutí par prý nehrozí. Zdůvodňoval to nějak vědecky, což už si nepamatuji. Pamatuji si ale, že kupoli chrámu sv. Izáka v Petrohradě natíralo amalgámem Au + Hg asi 30 zlatníků, kteří to následně zaplatili životem. Ti ale makali dlouho a nadýchali toho spoustu.

EKSOT123

Před časem jsem se tady ptal, jak setřepat galistanový teploměr. Nakonec se mi to nepodařilo. Ale dnes už bych si možná věděl rady: Připevnit izolačkou na šíp a vystřelit někde do dřeva. Pokud by to přežil, mohla by to být účinná metoda.

EKSOT123

Akorát by tedy ten luk a šípy měli v lékárně prodávat společně s tím teploměrem.

Roman71

No a ještě před prodejem této sady poslat zákazníka na psychotesty kvůli zbrojnímu průkazu 😁

Dochy

Roman: Ono to s nebezpečností rtuti nebude zas tak hrozné… Před pár desítkemi let pokud vím s ní pracovali ve velkém lidé bez ochraných pomůcek a pokud vím tak relativně bez potíží. Těch pár kuliček by nemělo snad nic způsobit.

Tím neříkám, že je třeba se rtuti vystavovat úmyslně…

Jinak co se sbírání týče, není to nic proti tomu novému galistanu. nejdřív to vypadá také na kuličky, ale když se to pokusíš sebrat, tak se to hezky rozmázne po dlažbě, že vypadá, jako bys na ní brousil tuhu…

Roman71

Bez ochranných pomůcek ano, ale nesměla se dostat do trávícího systému. Tam už by to tak veselé a hravé nebylo, jako kutálející se rtuťová kulička po dlani..

Galistan/Galinstan, zajímavá slitina! Zírám.

Dochy

Právě pokud vím, jsou ty páry nebezpečnější (bez záruky) kuličky rtuti se kdysi používali i jako projímadlo – ta tekutá rtuť se myslím zas tak moc nevstřebává.

Zkoušet to samozřejmě nebudu a ani to nikomu nedoporučuju.

a… tetička wiki:
Nebezpečnost elementární rtuti při požití je nízká. Vstřebává se cca 0,01 % požité rtuti a pokud rtuť nesetrvá v trávicím traktu delší dobu nebo není požívána dlouhodobě, nemá zřejmě žádné toxické účinky.[16]

Minimální škodlivost elementární rtuti dokazuje kuriózní příklad nepovedené sebevraždy, kdy si potenciální sebevrah vstříkl injekčně několik mililitrů rtuti do žíly. Protože pH lidské krve nedovoluje rozpouštění kovové rtuti, nestalo se naprosto nic. Rtuť nakonec skončila v srdci „sebevraha“ a on s ní žil ještě řadu let.[11]

Takže podle toho co vím: elemetární rtuť je nebezpečná právě vdechováním výparů, požitím moc ne, vstřebává se málo. Průšvih je že jde o kumulativní jed, takže pokud by se ta seance opakovala často, jednou pohár přeteče…

orwell

Souhlas, viz moje odpověď.