Hanuljak

Jakým instrumentem nejlépe změnit výmeru dovolené ze 4 týdnů na 5 týdnů?

Jakým instumentem nejlépe změnit výmeru dovolené ze 4 týdnů na 5 týdnů?

Zaměstnavatel se rozhodl zvýšit výměru dovolená na 5 týdnů místo dosavadních 4 týdnů. Jak nejlépe postupovat právně? Je nás více jak 200 zaměsntnanců, nemáme odborovou organizaci. Musí mít každý zaměstnanec dodatek k stávající pracovní smlouvě nebo to lze provést vnitřním předpisem zaměstnavatele? Určitě nestačí, aby jednatel napsal rozhodnutí do mailu, jak to dnes udělal.

Nejlepší odpověď
mosoj

Navýšení dovolené nad rámec zákona je jen a jen věcí zaměstnavatele. Není nárokovatelná. Pokud máte odborovou organizaci, mělo by to být uvedené v kolektivní smlouvě.

Další odpovědi
ivzez

Výměra dovolené se nesjednává v pracovní smlouvě,
nejde o povinnou náležitost pracovní smlouvy.

Základní výměru dovolené stanoví zákoník práce. Chce-li
zaměstnavatel poskytnout další dovolenou nad základní výměru,
je to jen a jen na jeho rozhodnutí.

V žádném případě není nutná úprava pracovní smlouvy
ani žádný dodatek. Ani bych to zaměstnavateli neradila,
protože pokud by se zaměstnancem délku dovolené sjednal,
nemohl by už její délku měnit bez souhlasu zaměstnance.

Zaměstnavatel může délku dovolené upravit vnitřním předpisem.

Jakým způsobem o změně délky dovolené informuje zaměstnance,
bych ponechala na zaměstnavateli. Podle mne to může klidně být i
e-mailem. (Někteří zaměstnavatelé tak doručují i výplatní pásky.)

cochee

Není náhodou rozhodnutí o výměře dovolené součástí pracovní smlouvy? Pokud mám pravdu, zaměstnavatel akorát nechá pracovníky podepsat novou pracovní smlouvu, která zruší resp. nahradí starou a samozřejmě měla by se od staré smlouvy lišit právě a jen v té výměře dovolené. Anebo teda formou dodatku, jak píšeš. Forma e-mailu se mi jeví jako nedostatečná.

Dochy

Cochee: novou smlouvu??? S novou výpovědní lhůtou?? A „resetovanými“ termíny pro výpočet odstupného??? 😉