JájsemRaibek

Jaký význam má slovo „obecný/á“ v názvu zvířete?

Vosa obecná, ropucha obecná, zmije obecná a mnoho dalších mají v češtině za názvem slovo obecný/á. Co přesně značí význam obecný/á?
Jak to, že v latině není slovo obecný/á u všech stejný?
vosa obecná = vespula vulgaris
ropucha obecná = bufo bufo
zmije obecná = vipera berus
Nebo v latině se zvíře nejmenuje obecný/á?

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se na vědeckou klasifikaci např. vosy.

Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia;) Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda); Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota); Řád blanokřídlí (Hymenoptera)
Podřád štíhlopasí (Apocrita); Nadčeleď vosy (Vespoidea)
Čeleď sršňovití (Vespidae)
Rod vosa (Vespula)
Podrod (Paravespula)
Binomické jméno Vespula vulgaris
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vosa_obecn%C3%A1

Zástupci rodů vosy jako hmyzu
Vosa – Vespula – Paravespula

Vosa obecná (Vespula vulgaris)
Vosa útočná (Vespula germanica)
Vosa ryšavá (Vespula rufa)

Vosa (Dolichovespula)
Vosa prostřední (Dolichovespula media)
Vosa norská (Dolichovespula norwegica)
Vosa saská (Dolichovespula saxonica)
Vosa lesní (Dolichovespula sylvestris)
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vosa

Jméno Vespula vulgaris. Vulgaris znamená „společné“ ( znaky), které se vztahují na celý soubor „vosích“ živočichů. Jinak obyčejná, běžná vosa.

Tento druh má mnoho synonym, jako je „obyčejná vosa“, „evropská vosa“, atd.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Vespula_vul­garis

Ještě další příklady z otázky
Zmije obecná Vipera berus – Binomické jméno (Linnaeus , 1758 ) – má jinou vědeckou klasifikace než vosa. – berus ve významu „trávový“ had, vyskytující se nejvíce v Evropě. .

Třída :Obojživelníci a plazi; čeleď : Plazi – Reptilia
řád : šupinatí – Squamata; podřád hadi – Serpentes; čeleď: zmijovití – Viperidae; rod :zmije – Vipera druh :Zmije obecná – Vipera verus
vědecký název :Vipera berus
http://www.ces­kestredohori.cz/zvi­rena/obojzivel­nici-a-plazi-ceskeho-stredohori.htm

roopucha obecná – bufo bufo – zase podle vědecké klasifikace – čeleď ropuchovití, druh ropucha – jméno označujícího slizkého živočicha,drsného – ropucha z čeledi ropuchovitých.;

Třída obojživelníci – Amphibia; řád žáby – Ecaudata;
čeleď ropuchovití – Bufonidae; rod ropucha – Bufo Laurenti, 1768
druh ropucha obecná – Bufo bufo ( Linneaus, 1758)
http://viagalli­ca.com/a/crapau­d_commun.htmro­půucha ropucha –

Český název obecný, tedy druhové jméneo, neodpovídá všem latinským, přizplsobuje se místním podmínkám. Zleží na tom, zda jde o čeleď, rod, druh a místo a šíři výskytu.

Další odpovědi
Drap

Je to označení, obecný v tomto případě zpravidla vyjadřuje nejrozšířenější, a většinou mívá ještě další poddruhy.