Hufnágl

Jaký význam má propícháváni okurek při nakládání na kvašáky?

Z vaších příspěvků je zřejmé, že máte úžasnou teorii, ale nikoliv praxi. Dělám kvašáky už spoustu let, nikdy jsem je nepropichoval a byly výtečné až do jara.

Odpovědi
elkon

Nasycení lákem.

dr.luha

Vytvořené kvasné plyny (CO2) vytlačí dužninu ke slupce, okurka je pak dutá.

aliendrone

Kvůli rychlejšímu prokvašení. Lák se snadněji dostane dovnitř okurky. :)

anonym

Vepište odpověď…Třeba proto, že u rychlokvašek chceme mít ty okurky rychle a proto je propichujeme, aby se dostal lák dřív dovnitř okurky

zbyndo

Keď boli vytecne, čo riešiš?Rob ich ako doteraz, ja ich napicham ihlicou, a sú také, aké milujem.

da ny

Když nevím, zadám do vyhledavače… :D
Pak zjistím, že rychlokvašky se nepropichují.

„Konzervace i propichování
Na rozdíl od rychlokvašek jsou znojemské okurky konzervovány pomocí vysoké teploty. Malé, většinou 7 – 9 cm velké, křupavé okurky se skládají do sklenic, na několika místech propichují, zalévají lákem a sterilují asi 20 minut při 80 – 90 stupních.“
https://www.cti­doma.cz/zivot­ni-styl/znojemske-okurky-zna-cely-svet-moravske-gastronomicke-zlato-pritom-pochazi-z-madarska

Hufnágl

elkon
A proč se nepropichují okurky ve sladkokyselém nálevu?

elkon

Taky můžeš.

aliendrone

Hufnágl>>> Jenže sterilované okurky leží v láku několik týdnů přinejmenším, což s rychlokvaškami (které jsou za několik dní) nelze srovávat. ;) :)

Hufnágl

Zbyndo
Dáš mi svůj recept na kvašáky?