EKSOT123

Jaký tvar slovesa patří do věty: „Housata, kuřata a kočky běhal… po dvoře.“?

K otázce mě přiměla výhrada Ivzez ohledně otázky na nálady při menstruaci. Mohl by to mít Gestas správně, kdyby tím mínit nejen ženy, ale i děvčata? „Jste protivní při menstruaci?“

Nejlepší odpověď
annas

Podmět několikanásobný v mn. čísle – housata a kuřata jsou v rodě středním, kočky v rodě ženském.

1. Podle pravidel má přednost rod ženský před středním, proto ve větě bude přísudek běhaly – housata, kuřata a kočky běhaly.

2. Pokud by přísudek předcházel před podmětem, tak by mohl mít přísudek jiný tvar. Jsou dvě možnosti.

  1. podle nejbližšího slova podmětu k přísudku – Na zahradě běhala housata, kuřata a kočky.

Ta kuřata – rod střední.

  1. nebo – jako v bodě 1. – když podmět předchází přísudek – Na zahradě běhaly housata, kuřata a kočky.

K odtázce – jste protivní?

Tento tvar se týká i mužů – muži jsou protivní – nebo všichni jsou protivní.

Ale ženy jsou protivné, děvčata jsou protivná, ale ženy a děvčata jsou protivné. Ženský rod má přednost, stejně jako výše.

Další odpovědi
Kepler

Housata a kuřata by běhala, ještě s kočkou běhaly. Ženy a děvčata by byly protivné. A chlap by měl chuť zabíjet.

ivzez

Ptát se mužů, jací jsou při menstruaci, mi přišlo „poněkud zvláštní“.
(Jeden z případů, kdy chyba mění význam věty.)
Děvčata a ženy by byly protivné. Protivní mohou být chlapci nebo muži.
__

K této otázce:
V přísudku by bylo –y (běhaly).

EKSOT123

Panenko skákavá… stěhuji se do Maďarska. Tam to bude jednodušší.

annas

„Housata a kuřata by běhala, ještě s kočkou běhaly“

Zde to není jednoznačné – protože kočka není v 1. pádě.

  1. Housata a kuřata s kočkou běhala – podmět 1. pád.
  2. Housata a kuřata s kočkou běhaly – bere se jako několikanásobný. podmět.