SengSS

Jaký přívěsný vozík na skupinu B ?

Jaký vozík mohu táhnout za autem na skupiny B ??? , někde jsem našel o celkové hmotnosti do 3,5T někde že váha celkové maximální jen 750 kg , jak to tedy je a hodily by se třeba linky nějáké půjčovny abych si mohl udělat představu Dík . :) .....
Doplňuji:
Takže mohu s oktávkou scoutem s hmotností 1250 kg táhnout valník a na něm auto o celkové hmotnosti 1550 kg ?

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

s oprávněním B můžeš zjednodušeně řečeno řídit (když vynechám motorky a ostatní věci)

  1. buď automobil do 3.5 tuny s vozíkem max 750 kg (tedy celková hmotnost soupravy by byla 3500+750 = 4250 kg)
  2. soupravu auta s přívěsem do celkové hmotnosti 3.5 tuny – okamžitá hmotnost přívěsu může být max. 1.5 násobku okamžité hmotnosti auta pokud jde o soupravu s rychlostí nad 40 km/h – tedy auto může vážit 1500 kg a přívěs 2000 kg. zároveň musíš dodržet podmínku aby okamžitá hmotnost soupravy nebyla větší než nejvyšší povolená hmotnost soupravy stanovená pro tažné vozidlo výrobcem. doufám že to jde pochopit
  3. se skupinou B lze řídit i malotraktor do 3.5 tuny celkové hmotnosti, pokud jde o soupravu s maximální konstrukční rychlostí do 40 km/h, je tento násobek vozidlo/přívěs 2.5

Doplňuji:
na podválník jako přívěs pro přepravu aut nestačí skupina B ! i když samotný přívěs je lehký, jeho celková hmotnost je vyšší a hmotnost soupravy se nevejde do 3500 kg !!

Další odpovědi
cukrar

kdysi jsem dával odkaz ne krásné stránky, kde bylo vše vyobrazeno a popsáno.
teď jen toto:
http://www.au­toskolachmela­.com/sluzby.html
ano, můžete řídit soupravu, kde vlek je t졞ší jak 750 km ale souprava nesmí být těžší jak 3500 kg.

Doplňuji:
Ano, můžete, bez problému. (musíte se vejít do 3500kg)

gepik

Již jsem odpovídal několikrát. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-privesny-vozik-za-osobni-auto

jirkajirka

Z bodu 7 paragrafu 14 tedy například plyne:

Pokud je nejvyšší povolená hmotnost přívěsu 750 kg (kategorie O1) a na tažném zařízení auta je psáno 400 kg, smíte přívěs zapojit. Okamžitá hmotnost (hmotnost přívěsu a nákladu např. v okamžiku zvážení) však nesmí překročit 400 kg !!!

Přívěs o nejvyšší povolené hmotnosti 1200 kg (brzděný, kategorie O2) smíte zapojit i za auto s předepsaným zatížením na tažné kouli 800 kg, pokud 800 kg v okamžité hmotnosti přívěsu nepřekročíte (hmotnost nákladu a přívěsu nesmí být vyšší než 800 kg). Zároveň ale musí platit: „největší povolená hmotnost takového přípojného vozidla není větší než největší povolená hmotnost tažného vozidla u vozidel kategorií M1 a N1 a 1,5násobek největší povolené hmotnosti tažného vozidla u vozidel kategorií M3 a N3.“

Většinu typů přívěsů máme jako výrobce schválených tak, že můžeme nejvyšší povolenou hmotnost při objednání snížit a to většinou takto:
Nebrzděný přívěs 750 kg max. do 400 kg.
Brzděný jednonápravový 1300 kg max. do 750 kg
Brzděný jednonápravový 1500 kg max. do 1400 kg nebo 750 kg
Brzděný dvounápravový 2500 kg max. do 1500 kg
Brzděný dvounápravový 3500 kg max. do 2600 kg

JájsemRaibek

Ne, ty auto bez skupiny E táhnout nesmíš!

honza19hk

Záleží také na kolik máš dělanou kouli.

cochee

Teorie je suchá, praxe strom zelený. Tak třeba kdybys jel mým autem, nesmíš táhnout vozík vůbec. Výrobce mého auta totiž nedovoluje vybavit je tažným zařízením ;)

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

SengSS

Tak každý píše něco jiného tak jak to je :-O :D :........

SengSS

Tak každý píše něco jiného tak jak to je :-O :D :........

JájsemRaibek

lukas.zmizik NEMÁ pravdu. souprava do celkové hnmotnosti 3.500kg!

lukas.zmizik

JájsemRaibek: musím tě zklamat, za vozidlo o celkové hmotnosti 3500 kg můžeš připojit přívěs do 750 kg, tak že celková hmotnost soupravy je 4250 kg a je to pravda i kdyby si se postavil na hlavu

Naopak podválník pro přepravu aut tahat se skupinou B nelze, protože se s celkovou hmotností soupravy nevejde do 3500 kg

gepik

Můžeš to tak táhnout za předpokladu, že oktávka má v techničáku povolený tak těžký přívěs. Důležitá je celková hmotnost soupravy.

lukas.zmizik

pokud najdeš nějaký podválník, jehož celková hmotnost se vleze i s tažným autem do 3500 kg tak jó … ale málokterý je takový, ty přepravníky se většinou dělají s celkovou hmotností 2000 kg a výš…