bolak

Jaký/který předmět podle vás chybí na základní škole?

Je nějaký předmět, který by podle vás měl být součástí osnov již základní škol, ale chybí? Že si lidský život za desetiletí a století jaksi posunul, ale školství na to nezareagovalo? A pokud vás něco napadne, tak na úkor jakého předmětu byste to zařadili?

Třeba já si ze základní školy pamatuju desítky a stovky hodin geometrie, kdy se furt čmáraly pravítkem různé čáry, a kroužily kružítkém různé kružnice, počítaly objemy a obsahy těles se kterýma člověk snad ani nepřijde do styku..jako třeba nikdy jsem se nesetkal ze situací kdy by mi k něčemu bylo umět vypočítat objem useknutého kužele, vy jo?

Takže třeba já bych polovičku geometrie úplně proškrtal, a místo toho by se mohli děti učit třeba jak správně vyplnit daňového přiznání, nebo předmět Základy finanční gramotnosti by nebyl zas tak úplně od věci, v době kdy na 800 tisíc lidí je uvalená exekuce.

Holky by se místo skákání do dálky a roznožky přes kozu v tělocviku mohli učit třeba Lekce sebeobrany. Chápu že když na ně v přírodě zaútočí hroch, tak že i takovej běh a šplh se jim může hodit, protože před ním utečou a vyšplhaj na strom, ale rozhodně se ho nezbavěj tím, že přes něj skočej skrčku. A s lekcemi sebeobrany jako povinným školním předmětem by ho mohli klidně i zakleknout..

A třeba počítače by měly bejt povinný max od 2. třídy (pokud nejsou), a nepozději od 2. stupně pak základy programování.

Nejlepší odpověď
Kepler

Současné osnovy a předměty na základce sice neznám, ale geometrie je určitě jeden z užitečných předmětů, který v životě můžeme využít. Bylo by trapné, kdybychom si neuměli spočítat plochu a objem čehokoliv. Souhlasím s tou finanční gramotností, úroveň průměrného občana je u nás nízká. Učit počítače už na základce je nesmysl, to je pro střední školy.

Další odpovědi
marci1

Etika, morálka-filozofická nauka o tom, co je v lidském chování dobré a co špatné.
Aby děti věděly, co je a jak se pozná: dobro, zlo, etika, svoboda, svědomí, důstojnost, odpovědnost, láska, přátelství, úcta, poctivost apod. 🙂

zjentek

Jakýkoli/kterýkoli činný! Pracovky! Skrz to zmiňovaný programování a pod. si dnes děti ze základky neuměj oškrábat led z čelního skla a pod.! Nastartovat, to roztaje! Pěstování? Záhonek? Pche, to jsou sprostá slova! Proto povídám- ubrat dětem knih a podobnejch úložišť dat a rozvíjet pracovky! I ten sex jim bude lépe chutnat po činnosti.

iceT

Co třeba základy a nejen základy slušného chování, když se toho nedostává doma? I když vlastně to by bylo asi celkem k ničemu, kde to chybí odmala, tam se toho moc nenaučí.
Nebo učit kluky jak být muži a holky jak být ženy, myslím chováním, když holka mluví sprostě a plive kolem sebe jak dlaždič není teda nic moc. Ale to zas by byl problém v tom, jak je teď všude kolem to gender cosi, když ještě někdo není pořádně vyhraněnej.
Ale ty lekce slušného chování, ty bych brala, ty dost leckde chybí.

kurec

Jsem středoškolák
Na konci základní školy mi řekli že budu rád vzpomínat na základní školu
Mýlili se.....
Na střední je to o hodně lepší
Ale co se týče osnov potřebovali by samozdřejmě něco dát pryč něco přidat
Avšak ten člověk co to má na starost asi vypadá že pár let zaspal…

anonym

Mediální výchova by byla velmi užitečná. Určitě by také nebylo na škodu více literatury.

yuko

Rétorika

jirka F

Sadovnictvi a ovocnanarstvi by take nebylo spatne.

mosoj

Jé je, pedagog se nám tady narodil!

Kepler

Co znamená ta obrovská díra ve tvé odpovědi? Někomu nemusí docvaknout, že hluboko dole jsou ještě další odpovědi. Měl bys to opravit!

Mc Merkurion

… se dobrovolně přiznám, že patřím mezi ty „někomu“, nekliknout na diskuzi, nevšiml bych si …