Libby

Může si přítel vlastnice bytu dělat nárok na podíl z bytu, když v něm bydlí 10 let?

ONA je vlastníkem bytu, kde žije i ON – otec jejího dítěte. ON není manžel, ani nemá v bytě trvalé bydliště. Může si ON dělat nějaký nárok na podíl bytu, když v něm bydlí 10 let?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Podle popisu jde o partnery žíjící ve společné domácnosti. Nemají společné jmění manželů ani společný nájem, takže partner, který není majitel bytu, nemá nárok na „podíl“.
Možné je ale vzájemné dědění v případě úmrtí.

Zdroj: https://muj-pravnik.cz/ne­sezdane-souziti-jeho-pravni-aspekty/

Další odpovědi
Hufnágl

No, nárok na byt asi nemá, ale mohl by mít nárok na zařízení bytu, popřípadě nárok na vyložené peníze při rekonstrukci. Ale to ti odpoví přesně někdo, který se zabývá právem.

Drap

žádný

pizlicka

Žádný právní nárok nemá,ani po smrti přítelkyně by nic nedědil,a to z důvodu,že v bytě nemá hlášen trvalý pobyt.Dědit by mohl v případě,že by rok před její smrtí žil v jejím bytě,ale to by tam musel mít hlášen tvralý pobyt,což nemá.

cukrar

Přítel si může dělat nárok, ale vůbec nic mu nepřísluší. Takže nic nedostane.