pusinka50

Jaký máte názor na Karla Kryla?

Vnímali jste ho ještě před tím, než „odešel“ do exilu? Nebo jste ho začali poslouchat až po „sametové revoluci“ v r. 1989? Znamenal pro vás symbol protiřečení proti tehdejšímu komunistickému režimu? Jak na vás zapůsobila jeho předčasná smrt v nedožitých 50 letech, je podle vás možné, že byl tak zhnusen další politikou naší vlády po revoluci, že jeho srdce ten psychický negativní nápor prostě nevydrželo?

Nejlepší odpověď
marci1

Jeho písničky směřovaly proti totalitní ideologii. Po revoluci byl velmi zklamaný vývojem a hlavně se ho velmi dotklo rozdělení Československa. V tomhle to máme stejné. Samozřejmě, pokud člověk cítí, že není něco v pořádku, může se to podepsat na jeho zdravotním stavu. Později už i více pil a tento věk je hlavně pro muže dosti „kritický“. Je ho velká škoda. Mám oblíbený jeho citát : „I z prázdné peněženky má zbýti na sněženky“. 🙂

Další odpovědi
anonym

Karla Kryla jsem začal vnímat (a výrazněji poslouchat) někdy okolo ´75.
A jeho touhu po svobodě, po svobodě rozhodování každého člověka, si žiju pořád.
Jo – byl pro mne symbolem odporu proti tehdejšímu úděsnému režimu. Na druhou stranu si myslím, že dneska (žil-li by) by skládal a zpíval písničky ´proti´ bezduché komerci, proti ´vymývání mozků´ marketingem…
Jeho smrt. Umřel. Pokud existuje nějaké ´další bytí´ – ať je mu tam co nejlépe, byl to silný člověk.
___
Ale že by umřel na ´naši vládu´???
Neee…
Nebyl blbej.

iceT

Byly skladby,které jsem jako malá slyšela dávno před sametovou,tatík ho měl mezi svými oblíbenci.Po sametové bylo celkem normální poslouchat Kryla nahlas a nestydět se za to.
Dodnes si jeho písničky poslechnu ráda.Nevadí mi ani předělávky,i když by se mnou asi moc lidí nesouhlasilo.Škoda každého,kdo umře moc brzo.

Bad Wolf

Pan Karel Kryl je pro mě nádherný člověk s nádhernými písničkami a básničkami a to mi nikdo nevezme.
Doplňuji:
Jsme se někdy na základní škole jako děti učily při hudební výchově Anděla, ale to jsem Bratříčka ještě moc nevnímala. Opravdu poslouchat a vnímat jeho písničky jsem začala až asi po střední škole před nějakými čtrnácti lety a poslouchám i vnímám ho dodnes. Miluji toho člověka a nikdy na něho nezapomenu.

MK44

Považuju ho za jednoho z nejlepších českých básníků. Společensko-kritické, protiválečné texty s emotivními obrazy a až do morku pronikající vyjádření atmosféry. Pravda, povětšinou chmurné až depresívní a silně ovlivněné křesťanskou symbolikou. Někdy trochu komplikované a filosofující ale jindy lidsky průzračné, poetické i bez servítků s ostrým slovem. Čerpal jsem z něho sílu a vzdor proti reáliím režimu i života jako takového. Přehrávali jsme si ho z pásku na pásek, i když kvalita nahrávky šla na hranici únosnosti. Jistě, v té době svou roli hrálo, že byl zakázaný. A když už nebyl, zdál se jakoby hůře srozumitelný.

Ano umřel brzy. Možná byl sám příliš depresivní. A tak jako mnozí, kteří vše špatné na světě zjednodušeně připisovali komunistickému režimu a počítali, že po jeho pádu už bude jenom dobře, byl, a nejen politikou vlády, příliš zklamán …

Lamalam

Když jsem byla malá, naši si ho dost pouštěli. Že je to exilový zpěvák, to jsem tehdy nevěděla, těm textům jsem nerozuměla a žádný názor jsem na něj neměla.Když jsem se v deseti začala učit hrát na kytaru, brácha se mě snažil naučit několik jeho písniček.

Kelt

Jenom ten nejlepší. vynikající aktuální texty s dobrou hudbou, kterou je lehké se naučit. Měl jinou představu a jiný svět, možná že většina z nás si v roce 1989 představovala budoucnost také jinak. Měl názor, dokázal pro něho žít a zemřít.
Jeho písničky patří ke kulturnímu dědictví, a měl by je znát každý občan tohoto státu.

Hamon

Jako mnozi z nas se citil po „zmene“ rezimu podvedeny. To, co se tu po listopadu delo, neni to, za co lide cinkali. Kdyby meli informace, co nam Havel a spol. pripravuji, cinkalo by jich urcite o neco min. A Kryl by nejspis na Vaclavaku nezpival. Nedivim se, ziju ve state, kde komunisti sidli v ulici Politickych veznu a komunisticke radio zahajuje vysilani prave Krylem…
Jinak v listopadu '89 mi bylo deset let, takze tolik k tomu, kdy jsem ho poznal.

bolak

Já ho neznal. Zpívat neuměl.

arygnoc

pán básnik, povedal by som.
ešte dnes je v šuplíkoch odložená klasická magnetofónová páska (a niekde aj staručký B-42) z rozhlasových nahrávok.
zažil som ho pri oboch kľúčových historických udalostiach a v oboch bol, ako som predznamenal, básnikom doby.

i keď jeho tvorba zo 68-eho sa mi páčila viac.
bola orientovaná proti viac konkrétnemu zlu (rusko), kdežto v 89-om si bol sám vedomý, že je to vlastne boj nás samých proti sebe.
a to ešte mnohí nepochopili ani 25-ich rokoch.

arygnoc

a ešte by som rád pripomenul:

jedná z mála osobností, ktorá bola nepodplatiteľná.
preto sa aj nedostal do politiky – nedal sa skorumpovať.