dust8

Jaký má původ slovo „kraksna“?

Nejlepší odpověď
annas

Podst. jméno kraksna je výraz nespisovný.

Významy slova hanlivě –

  1. staré auto ve špatném technickém stavu a bez sběratelské hodnoty.
  2. podobně zastaralý přístroj,. nebo věci technické povahy
  3. zbytečný neskladný předmět,. či celé vozidlo
  4. nehezká dívka

Jako poslední význam uvádí Nováček 1929, rak. Kraxe nebo Kraxn, stará věc, ošklivá věc i stará žena. Něm. Kraxe nebo Krachse nůše,, krosna.

V něm. literatuře s odtud někdy vysvětluje české krosna batoh s kovovou konstrukcí (něm Krachse, – nářečně Krochse).

Avšak již praslovanské krosna či krosno = součást tkalcovského stavu.

Václav Machek, etymolog, naopak odvozuje německé slovo ze slovanských základů.

SNČ, kolektiv, s. 211

Další odpovědi
Ametyst

V angličtině slovo „crack“ znamená prasklina, praskat- takže kraksna jako něco rozbitého dává smysl. I když bych čekala nějaké vysvětlení z němčiny, protože ta se do češtiny pletla mnohem víc a častěji. Počkáme na němčináře a jeho Nejlepší odpověď. 🙂