dust8

Jaký má původ slovo „blembák“?

Nejlepší odpověď
annas

Nespisovný výraz blembák

1,. vojenská, motorkářská helma
2. jazyk v puse
3. rozvařený knedlík
3. další cvýznamy podle blemcat

  1. tvarovat lepkavou hmotu
  2. tlachat, hloupě bezobsažně mluvit.

Podle SNC
..
Jinak z b rněnského hantecu

F"Blemcat, blemcák (žvanit, jazyk) , Moravská slova blemcat= hloupě žvanit a blemcy = kecy vznikly z podobných slov jako brebtat či blekotat (něm. blöcken= bečet, mečet, ječet) pod vlivem rakouského hovorového slova blemblem znamenajícího být hloupý

Na Hané znamená blemcat kromě již zmíněného žvanění také houpat se, komíhat se či hýbat se. Je to synonymum severomoravského blembat. Takže blemcák neboli jazyk není jen orgán, který má na svědomí blemcy neboli hloupé řeči, ale je to i orgán vústech se pohybující a komíhající.

JMéně časté jsou slova blemc, blemca nebo blemta, které označují patlanici neboli plpu. A také nechutné, nevzhledné kašovité či rozvařené jídlo.

Blemcat odvozené z tohoto významu znamená tvarovat takovou lepkavou hmotu (např. těsto) ,byt ublemcaný = být upatlaný něčím podobným mazlavým a lepkavým, rozblemcaný= rozpatlaný ale i rozvařený"

http://jirik-tk.sweb.cz/HAN­TEC/pribehy%20brnen­skych%20slov.pdf

Další odpovědi
Edison

Vem si třeba flintu, píchni ji bajonetem do země a na pažbu si odlož blembák. Pochopíš, co to je blembat, blembák. A teď si představ někoho s menší hlavou a blembákem na ní. Taky se tam tak nějak blembá…

Autista

Řekl bych, že to má něco společnýho se slovem Blembat se, ale nejsem si tím jistej.