dust8

Jaký má původ slovo „aviváž“?

Nejlepší odpověď
annas

"Aviváž (franc. avivage, oživení) je v textilním průmyslu mokrý chemický proces, kterým se oživují barvy textilií.

Název se v češtině jako metafora přenesl i na chemické látky a přípravky, které se přidávají do vody během praní prádla za účelem jeho změkčení, zamezení vzniku elektrostatického náboje na látce a dodání příjemné vůně prádlu."

http://cojeto­.superia.cz/ruz­ne/avivaz.php

Ještě co k původu uvádí Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku

„aviváž ‘zlepšení vzhledu a vlastností
látky namáčením ve speciálním přípravku’, avivážní.
Z fr. avivage ‘oživení(barev)’ od aviver ‘oživit, osvěžit, vyleštit’
z v lat. *advīvāre z lat. :ad- a
vīvere ‘žít’ od vīvus ‘živý’ “

marci1

Příd. jm. avivážní je odvozeno od francouzského podst. jm. avivage [aviváž], které znamená ‚oživení‘ nebo ‚oživování‘, event. ‚zušlechťování‘. Slovo aviváž se dostalo do češtiny v té podobě, v níž se ve francouzštině vyslovuje. Připojením domácí přípony pak z něho vzniklo příd. jm. avivážní, tj. ‚oživovací či zušlechťovací‘.
Slov utvořených příponou -áž máme v češtině poměrně dost; některá jsou zcela běžná (např. montáž, reportáž, masáž), jiná jsou novější (např. instruktáž, injektáž); ani výraz aviváž nelze považovat za nesprávný. Je to však výraz speciální a jeho užití doporučujeme především v odborné terminologii. 🙂
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=6780