Avatar uživatele
Zlatý

Jaký má původ a význam oslovení "ty starý papriko!"

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Výraz "starý paprika" vznikl koncem 19. století v Praze. Mohovití penzionovaní magistrátní úředníci, ministerští radové či vysloužilí advokáti, vyrojili se v dopoledních hodinách jako na povel a spěchali starobylými uličkami do útulných hospůdek a gábliček. Nejoblíbenějším jídlem bývalo telecí na paprice. Zámožný stařec se ovšem stával terčem zájmu povětrných dívek, které se pokoušely nabízet rozkoše zcela jiného druhu. Pokřikovaly na upalující dědouše a slibovaly jim chvíle vášnivé lásky. Marně. Drtivá většina penzistů odolávala vábení nevěstek a bez zpoždění dorazila do své restaurace, aby si pochutnala na papričce a dobrém pivečku. Není divu, že povětrné dámičky cítily k těmto mužům nenávist a posměšně o nich vykřikovaly, že to jsou staří paprikové. Staly se tak sice autorkami nového úsloví, ale v jejich obchodě jim to příliš nepomohlo.

Zdroj: http://matama.blog.cz/1008/je- to-stary-paprika

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Znáte nějakého starého papriku?

Starý paprika je nelichotivý výraz pro muže, který se používá dodnes. Již na první pohled je nápadné, že paprika je uvedena v mužském rodě, ačkoliv je rodu ženského. Jak vznikl výraz starý paprika a co vlastně znamená?

Zdroj: http://www.stastnezeny.cz/inde x.asp?menu=602&record=21795


Avatar uživatele
Zlatý

Slovní spojení starý paprika obecně označuje staršího, usedlého muže a má dva možné původy. Nový akademický slovník cizích slov obsahuje výraz paprika s významem ‚starší, příliš usedlý muž‘ a uvádí, že se jedná o slovo původem srbské a že do češtiny se dostalo přes maďarštinu.
Slovník nespisovné češtiny uvádí původ papriky, s významem ‚starý člověk‘, zcela jinde. Spojuje ho se slovem páprda, které ve významu zdůrazňuje slabost starého člověka a které je odvozeno od podstatného jména pápěrka, které zase podle Českého etymologického slovníku Jiřího Rejzka mohlo vzniknout přikloněním ke slovesu prdět.

Ať je pravda o původu jakákoli, každopádně bychom toto označení hodnotili jako hanlivé.

Zdroj: podle-http://www.ujc.cas.cz/od deleni/index.php?page=dotaz_ty dne


Avatar uživatele

Pochvala to nebude.Je to ale přijatelná verze prďoly. Jsou i "hustší" výrazy.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Cenobita

I když ta pohádka o telecí na paprice vypadá dobře, je málo pravděpodobné, že by prostitutky věděly kam dotyčný jde a co si k jídlu dá, pochybuji, že si dávali pouze jídla na paprice.

Spíš bych odvodil ono paprika od podobnosti slov, starý není třeba vysvětlovat, muži byli nejspíš opravdu vyššího věku, ale paprika souvisí se slovem pap, papa - otec, táta, fotr, prostě jim říkali starý fotr slovy starý paprika. Také se používalo slovo papaláš (též od slova papa). I papež (papa) je "Otec", dokonce Svatý otec.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3217
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 941
Zlatý led 720
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.