FlAsh_7

Jaký je (zjednodušeně) význam slova koeficient?

Nejlepší odpověď
annas

Význam slova najdete v jazykové příručce. Je jich několik.

koeficient, )

  1. mat. číslo, kt. je známým činitelem ve výraze s neznámou, konstanta, kterou je násobeno číslo proměnné, součinitel
  2. fyz. neproměnná veličina, zprav. konstanta úměrnosti (popř. závislá i na vnějších podmínkách), kterou se násobí něj. výraz udávající závislost několika veličin: k. objemové roztažnosti, propustnosti
  3. chem. údaj vyznačující urč. vlastnost hmoty: k. přesycení; aktivní k. poměr aktivity a molárního zlomku rozpuštěné látky v roztoku n. látky v plynné směsi
  4. stat. bezrozměrný statistický výraz, index 4; ekon. k. nákladovosti vyjadřující vztah mezi vlastními náklady a cenou vyrobeného zboží; k. směnnosti vyjadřující průměrný počet obsazených směn během dne v urč. výrobním celku; tech. k. zpevnění exponent deformační křivky v závislosti napětí na plastické deformaci; gen. číslo udávající relativní četnost výskytu urč. genetického znaku n. jevu, ev. relativní míru urč. genetického vztahu "

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=koeficient

--
Stručně

"koeficient

  1. (mat. )součinitel
  2. (fyz.) konstanta
  3. (ekon., stat.) index

https://www.nechy­bujte.cz/

Další odpovědi
ivzez

Já se se slovem koeficient nejčastěji setkávám ve významu
násobitel, kde jde o „pevnou hodnotu“, jíž se „něco“ násobí.

Výše „pevné hodnoty“ je dána problémem/úkolem,
„něco“ závisí na druhu výpočtu.

Edison

Koeficient může však být i proměnný. Buďto v závislosti na vnějších okolnostech, v krajních případech náhodný, v těch extrémě nutných dokonce takový, jaký vyžaduje předpokládaný výsledek. Viz „bulharký koeficient“, nebo „bulharská konstanta“. 😁