Jaký je význam slova „zvíci“?

Jaký je význam slova „zvíci“? Jednou jsem v jedné knize našel toto, zřejmě starodávné slovo a zajímalo by mě, jaký má význam, neboli co znamená?

Nejlepší odpověď
annas

Ještě uvedu původ slova.

zvíci přísl. zastaralé . ‘ve velikosti, veliký jako’.
Staročeské vzvieci z :vz- – (Stč. i jako předl. s významem
‘na, nad, proti’) a 4. pád do *viecě ‘velikost’ (viz :více)

více – więce více’ je přísl. od *vęt’ьj, Praslovanské *vęt’e
‘ má základ v křestním jménu Václav, v (pračeštině .
*Vęc(e)slavъ) , znamenajícím asi ‘mající více slávy’

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Takže z příslovce zvící později zmizela sláva, která byla přisouzena jménu Václav, tedy jeho původu a zůstala jen velikost.

Třeba krok, kročej – délková jednotka zvící jednoho kroku.

Další odpovědi
marci1

Zvíci=(knižně) ve velikosti.
Příklad: Za ním pak prostírá se opět krajina zvláštní, Morava, zvíci asi polovice Čech, se zvláštními pohořími a poříčími, také přírodou samou, avšak méně dokonale ohraničená. 🙂
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/zv%C3%ADci

Justin1

o velikosti, ve velikosti, velký jako

paul1

Mělo by být v souvislosti k velikosti, při porovnávání. Např. Morava, zvíci asi polovice Čech.

Zdroj: https://ceskys­lovnicek.cz/zvi­ci/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.