baghira

Jaký je význam slova „potažmo“?

Myslím, že ho umím použít, ale jaká je tam souvislost s tažením? A je vůbec nějaká?

Nejlepší odpověď
annas

Potažmo – původně potahmo = se vztahem, se zřetelem, vzhledem k někomu, něčemu. – dnes zastaralé.
Expresívně pak: vlastně, respektive (syn souseda (potahmo domácího pána) – dnes se opět užívá = ˇmódní" slovo.

Po-tah(ž)-mo – příslovce, které vzniklo od (po) tah, (po) táhnout – směrem k něčemu, někomu. Hláskovými změnami – h dalo ž stejně tíha . těžký), + méně častá přípona – mo (podobně darmo,)

Starší SSČ toto příslovce neuvádí, ale v novějším vydání je opět zacyhcené.

PSJC

Další odpovědi
quentos

„případně“, „ještě k tomu“, „nádavkem“

beer

K již uvedeným významům doplňuji, že dokonce i občas ne zcela jasný význam může mít toto slovo ))
Doplňuji:
Pokud se týká toho „tažení“, vyjímám z odkazu:
„Česko-německý slovník Jungmannův (1835–9) zaznamenává pouze tvar potahmo, a to jen v jediném významu, odpovídajícím 1. významu uvedenému v SSJČ, s jediným dokladem potahmo na illyrské nářečí.“

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7241

anonym

Řekl bych že „vlastně“