autacek

Jaký je v tom rozdíl a spravedlnost při popsaném úrazu? A jak k tomu přijde živnostník, že mu nikdo nic zadarmo nedá?

Proč když se sám říznu při zajištění si obživy doma, můžu si za to sám,
ovšem když se úplně stejně říznu při zajištění si obživy v práci, může za to zaměstnavatel?

Nejlepší odpověď
Edison

Moment… Zaměstnavatel za to může pouze pokud jsi dodržel všechny předpisy. I zaměstnavatel se může z odpovědnosti z části, nebo zcela vyvinit a nedostaneš třeba taky nic. I živnostník si může platit pojištění. To by ale vydělal o trošičku míň a to přeci nemůže dopustit!!!

Další odpovědi
zjentek

Co na tom nechápeš? Když ti ostrý hrany bráněj v práci doma, seš blbec ty. Když ti ostrý hrany bráněj v práci v práci, je blbec tvůj boss.

DoTazatel

Protože má za tebe zodopvědnost, když si na pracovišti. Ať uděláš něco sobě nebo někomu jinému, tak za to může on, popř. je alespoň spoluvinník.
(Samozřejmě, že za to můžeš ty, ale tu odpovědnost za tebe má on – takže když něco pokazíš, tak si to slíže zaměstnavatel – ale on tě za to může vyhodit – pokud se jedná o něco vážnějšího).

V zaměstnání se (většinou) nacházíš v místě, které patří zaměstnavateli, zhotovuješ výrobky, které jsou zaměstnavatelovy (= samozřejmě se to nemusí týkat jen výrobků, ale veškerého materiálu. A když se nejedná přímo o výrobky, tak poskytuješ služby = ty služby, ale taky poskytuje zaměstnavatel, i když skrze zaměstnance).

Děláš v jeho rajonu, s jeho věcmi, v jeho zájmu a máš s ním smlouvu. To všechno znamená, že mezi sebou máte vztah – on je nadřízený, ty podřízený – nadrřízený má vždycky zodpovědnost. Ty pro něj pracuješ (věnuješ mu svůj čas, vykonanou práci atd), on má za tebe zodpovědnost a dává ti za to mzdu.

Když má někdo zaměstnance, bere za ně taky riziko. Oni (zaměstnanci) totiž dělají práci pro/za něj – on jim důvěřuje a dává jim mzdu.
Podnikatel/ob­chodník vždycky podstupuje riziko, ať už podniká nebo investuje. Je třeba si uvědomit, že vždycky jsou v tom jeho peníze – zaměstnanec pracuje s jeho penězi/kapitálem (všechno zaměstnavatelovo). A ten kdo investuje dává své peníze pryč s určitou mírou rizika, že prodělá = dá své peníze někam dál, kde obíhají a kde je možnost že se zúročí anebo naopak tratí… Investor může třeba dosáhnout velkého výnosu, i když vlastně „nic neudělal,“ jen investoval peníze — jenže ten výnos (pokud ho dosáhne) je odměnou za to, že podstoupil to riziko. V tom je ta spravedlnost.
A dalo by se říct, že zaměstnavatel podstupuje stejné (podobné) riziko jako investor. Zaměstavatelovým rizikem jsou (kromě jiného) jeho zaměstnanci (a jsou současně i takovou investicí) – a protože všechno ve firmě se vyjadřuje v penězích (vpodstatě i zaměstnanci) a všechno to je vlastně „jeho,“ tak za to všechno, jakožto majitel, bere odpovědnost.

V době práce pracuje zaměstnanec pro zaměstnavatele, v jeho zájmu – to znamená taky, že i na jeho zodpovědnost (za tebe). Prostě všechno, co děláš v prac. době se uskutečňuje pod zaměstnavatelovým vědomím (alespoň se to tak bere). Protože když jsi v práci jsi součásti firmy – jsi její jednotkou, zaměstnancem, výkonnou součástí – no a on je majitelem a majitel vždycky nese zodpovědnost. A i když přímo nevlastní tebe – jakožto osobu, vlastní tvou práci (no tak trochu i tebe v době výkonu prace) a ta tvá práce je součást firmy. (Jestli se to dá pochopit) :D

On je prostě majitel a majitel má vždy zodpovědnost. Zodpovědnost za zaměstance taky může mít vedoucí, manager, mistr – prostě vedoucí té směny, na které zrovna jsi. Ale to neznamená, že za tebe nemá zodpovědnost i majitel (zaměstnavatel). On má zodpovědnost vlastně za všechno a za všechny, co souvisí s jeho firmou (=pod/do ní spadá).

Ještě jinak: zaměstnavatel najímá ostatní, aby dělali jeho práci – on sice podstupuje riziko (bere odpovědnost) a dává za to zaměstnancům mzdu, ale nemusí vykonávat tu „svou“ práci, kterou za něj dělají oni, navíc má na té jejich práci i svůj podíl (zisk).

Ametyst

Rozdíl mezi zaměstnancem a OSVČ je ten, že zaměstnanec nemusí dělat žádná rozhodnutí, pracuje od**do pevně stanovené hodiny, nemusí investovat a to, co vydělá, je jen jeho. OSVČ platí daně, pojištění, dělá 7 dní v týdnu včetně účetnictví, a ještě s ním vydrbou, jako by byl permanentně podezřelý.

autacek

@edisone, ty se zase pleteš. Zaměstnavatel za to může v podstatě vždy, když se náhodou neprokáže, že byl zaměstnanec ožralý, pod drogama, nebo náhodou nedělal zaměrně zjevně co neměl, ale i na to jej musí zaměstnavatel pravidelně proškolit. Já se však ptám na klasický případ, třeba když se řízneš jako kuchař v kuchyni, nebo spadneš nešikovností ze židle u počítače.

Edison

Chytrý zaměstnavatel se taky chrání a byl by hlupák, kdyby nehledal, jak se vyvinit. A věř, že zejména v dnešní době a v Česku se mu to velmi snadno podaří, pokud sám není úplnej trottle.

autacek

@edisone, ty jsi stále mimo, tak dobře čti:
„Odpovědnost zaměstnavatele za škodu vzniklou zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání je objektivní odpovědnost. Zaměstnavatel odpovídá za tuto škodu bez ohledu na vlastní zavinění v případě, že byly splněny zákonné předpoklady vzniku škody.“

DoTazatel

Ještě k tomu živnostníkovi. On je svým pánem a ja taky podnikatel, takže veškerou z/odpovědnost má on sám.
Když to tak řeknu, tak zaměstnanec prostě není svým pánem (na kariérní rovině).

A nikdo nikomu nic zadarmo nedá (nikde nikdy). To, že zaměstnavatel* někdy platí za zaměstnavatelovu blbost/chybu, je tím rizikko, které na sebe bere. …Není to zadarmo.

*popř. to platí pojišťovna, když je zaměstnavatel pro tento případ pojištěný.