Avatar uživatele
Registrovaný

Jaký je (v chladničkách) princip funkcí: 1. Crips Fresh; 2.Coolmatic; 3. Free Store?

Jaký je (v chladničkách) princip funkce No Frost (vím, že ventilátor zařizuje cirkulaci vzduchu - ale kam se poděje odpařená a zkondenzovaná voda, aby nenarůstal led na výparníku?)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tak mluvíš o chladničce nebo mrazničce.
U chladničky je nastaven interval kdy přestane mrazit a námraza na výparníku roztaje. Voda zteče na mističku která je umístěná na motoru a zde se za chodu kompresoru vznikajícím teplem odpaří. Takto se to stále opakuje. To je ale princip automatického rozmrazování.

U mrazáku princip spočívá v tom, že se nechladí vzduch přímo v mrazáku ale, pomocí ventilátoru vzduch cirkuluje přes výparník, který je mimo chladicí prostor. Vlhkost obsažená v tomto vzduchu se na výparníku namrazuje a do prostoru chlazení je vháněn již vymrazený ( vysušený) vzduch který v tomto prostoru již nenamrzá. Protože se jedná o uzavřený okruh, vzduch je postupně stále sušší a sušší. Vlhkost tam vniká pouze otevřením mrazničky, ale vzhledem ke konstrukci mrazničky( uzavřené šuplíky) z kterých při otevření studený vzduch nevyteče , je toho nového vlhkého vzduchu minimálně a mraznička to snadno dožene, zejména proto že je zde cirkulace větrákem. Jednou za čas mraznička přestane chladit ( tak jako u chladničky) a výparník se ohřeje a roztaje. Voda teče opět do mističky na motoru a teplem se odpařuje mimo prostor mrazáku. Po určitou dobu po odmrazování funguje i ohřev těsnění na dveřích, aby nedošlo k námraze a přimrznutí těsnicí gumy.

Každý vzduch který má mínusové teploty je suchý. Za mrazu se dá sušit i prádlo ( do určité míry vlhkosti). Viz. námraza venku na stromech pokud je mlha. Ta námraza je z vody, která by jinak ve vzduchu byla obsažena.

No frost mrazničku mám 6 let. Naprostá pohoda, jenom do ní potraviny vkládáme a zase vyndáváme nic víc. Spotřeba 0,6 kWh za 245 hod obsah 220 litrů.

Doplňuji:
( 24 hod ) !

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Neviděl jsem ji celou rozebranou. Tak má hypotéza:
Ventilátor zajišťuje oběh vzduchu přes skrytý výparník (klasické chladničky maji výparník za zadní stěnou, která je ochlazovaná a namrzá, nebo v malém mrazáčku nahoře).
Když přijde čas, spustí se odmrazovací cyklus. Nerozmrazuje se celá lednička, ale jen ten namrzlý výparník. Lednička studená vydrží, větrák nic nehoní a lednice to chvíli vydrží. Je možné, že výparník je v této fázi cíleně zahříván (považuji to za rozumné). Voda stejně jako u klasických lednic odteče někam mimo chladící prostor lednice (pravděpodobně do vaničky nad kompresor) kde se časem odpaří.

Jednu NoFost lednici s mrazákem máme doma, občasné zvuky odpovídají tajícímu a padajícímu ledu (první dny po koupi jsem se obával, že máme ve zdech myši)
Doplňuji:
jo aby bylo jasno, vyjadřuji se k NoFrost. Ostatní pojmy neznám a podle všeho někeré jsou jen obchodní značky...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 917
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 416
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 301
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 276
Zlatý Lamalam 260

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.