Avatar uživatele
Kelt

Jaký je rozdíl v kávě uvařené z čerstvé vody a z převařené vody?

Naplním konvici, uvařím vodu a když zbude použiji ji znovu. Na kávu, čaj a pod. Manželka by převařenou vodu nikdy nepoužila . Liší se voda z vodovodu po prvním převaření a po druhém převaření? Děkuji.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? led, Slecna 007 před 1844 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Přečtěte si v odkazu, jak správně připravovat kávu. Zřejmě se názory liší, v Turecku se káva převařuje 3×,. vím od jedné zmámé. Jenže ji připravují v džezvě.

"Kvalita vody je velmi důležitá pro dosažení nejlepší chuti a vůně kávy. V žádném případě nepoužívejte převařenou a tím spíše nefiltrovanou vodu z kohoutku, zkazila by vám chuť vašeho nápoje. Voda z vodovodu obsahuje příměsi, které nejen kazí pravou vůni kávy, ale navíc škodí vašemu zdraví.

Rozhodněte se ve prospěch studené nebo ledové filtrované vody. Vždyť čím je voda čistší, tím snáze absorbuje z kávy látky, ovlivňující chuť a vůni. Když máte připravenou čistou vodu, čerstvou kávu a správnou nádobu, můžete začít s přípravou kávy.

Nejlepším způsobem přípravy kávy, při kterém zůstanou zachovány všechny odstíny neopakovatelné chuti tohoto nápoje, je příprava v džezvě.

http://www.aqu­aphor.cz/pripra­vujeme-spravne-kavu

Někde jsem četla, že se má užívat voda odstátá, nebo když se nechá voda zmrznout a pak rozmrznout. Zbaví se prý všech nežádoucích příměsí.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zjentek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Tak z čerstvé vody kávu hlavně neuvaříš, žejo, musíš ji přivést k varu!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Kávě (nejenom kávě) nesvědčí tvrdá voda. Převařením vody se odstraňuje přechodná tvrdost vody. Převařená voda tudíž není tolik tvrdá.
Také upozorňuji, že teplá voda z kohoutku nesplňuje parametry pitné vody, tudíž není pitná!!! Pitná je pouze studená voda.
Z titulu úspory el. energie ohřívám jenom tolik vody kolik potřebuji! Takže úvahy nad nesmrtelností brouka nemám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Slecna 007

Někdo mi říkal, že se převařením mění struktura vody. Také používám opakovaně a rozdíl nepoznám, ale muž též vylévá a nechce tu „jetou“ vodu. Těším se na další odpovědi. Zajímavá otázka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

„Manželka by převařenou vodu nikdy nepoužila“… , k něčemu takovému sotva může mít rozumný důvod. Převaření a následné ochlazení vody se používá jako účinný prostředek dezinfekce vody. Vařící voda během několika minut usmrtí většinu bakterií. Stačí to jednou, ale v podstatě je úplně jedno kolikrát jste vodu převařoval předtím 🙂 její kvalita tím neutrpí.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mzm

mosoj: Co je „přechodná tvrdost vody“ a jak se převařením odstraňuje „přechodná tvrdost vody“?
Možná žiju v bludu, ale voda je tvrdá podle toho, kolik obsahuje rozpuštěných minerálů. Varem se žádné minerály neodstraňují. Ne?

před 1842 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Jo, ale trocha se roztáhnou… vidím to tak, že vařící voda má větší objem, čili je „měkčí“, minerály jsou všude více roztažený. Ne?

před 1328 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… teplá voda z kohoutku má proto označení: TUV >>> teplá užitková voda, při ohřevu se mohou množit bakterie, proto není brána jako pitná …

před 1843 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek