metro

Jaký je rozdíl mezi voličem a volitelem?

Nejlepší odpověď
annas

Při volbách – volitel = volený zástupce voličů pro výkon nepřímé volby. Např. volby v USA – prezident není volen přímo občany, ale voliteli (zástupci) jednotlivých států..

Volič = občan s právem volit, osoba, která má volební práva

Další význam slova volič = přístroj, zařízení na volbu něčeho – např. volič režimů – programů . teploty atd.

Upřesním přípony
Příponou -tel se tvoří názvy činitelské od sloves voli-tel;
příponou -č pak převážně životná podstatná jména od kmene minulého, zakončeného na -i např. voli-č, ale i věci neživé – prostředky, nástroje.

Talže volič – osoba x volič přístroj.

Další odpovědi
Kepler

Volič je osoba účastnící se voleb, nebo ovládací prvek, volitel je zvolený zástupce voličů pro výkon (nepřímé) volby.

Dismas

Volič je nějaká páčka a volitel člověk. Obecně koncovka -ič označuje stroj a -itel člověka.

cochee

Dismas: lol, takže podle tebe rodič, řidič, brusič, balič, ladič, kreslič a vedle toho čedič, spořič atp. jsou stroje? Opatrně s tím úsudkem ;)