martin319

Jaky je rozdíl mezi smogem a mlhou?

Nejlepší odpověď
Edison

Mlha je vodní pára, vzniknuvší kondenzací vlhkosti ve vzduchu v důsledku vhodných podmínek teploty, tlaku a množství vlhkosti ve vzduchu. Kdežto smog je soubor pevných prachových částic, případně s příměsí jiných chemikálií.

Další odpovědi
quentos

Slovo smog vzniklo spojením slov smoke (kouř) a fog (mlha). To už leccos vysvětluje…

Kepler

Jen dodám, že ke smogové situaci dochází nejčastěji za špatných rozptylových podmínek, například při teplotní inverzi. Tehdy se studený vzduch i se všemi těmi smrady drží u země, ani se nehne a pár set metrů nad tou hrůzou je krásně teplo a sluníčko. Párkrát jsem to viděl z vrcholů Beskyd: třeba Třinec pod červeným smogovým příkrovem ani nebyl vidět, ale taky i Rožnov. Zato z na vrcholcích bylo o 10 – 15 st. tepleji a viděl jsem i Fatru i Jeseníky.

zjentek

Šmog je nakumulovaný svinstvo v ovzduší při špatných rozptylových podmínkách, zatímco mlha je krásná, čistá, že by se dala krájet. Smog není tak známý jev, zatímco mlhu zná každé děcko, protože za ní žije Rá kosníček.

Dochy

Kepler: Pro nás pražáky a skoropražáky… Je možné se za vhodné situace jet podívat na Barandov. Odtud je krásný výhled na Pražskou kotlinu. Tedy… za vhodné situace vidíte při krásném slunečném počasí jak se kousek před vámi vlní hladina pražského moře ze které sem tam vykoukne nějaká ta věžička (či spíše věžák)

Edison

Ke zhoršené smogové situaci taky dochází při dlouhotrvajícím bezvětří a pokud se nepohybují celé vzdušné masy, tedy i za větru, který se ovšem točí v určité oblasti, ale celá oblast takto kroužícího vzduchu se nepohybuje vůči zemi.