dust8

Jaký je rozdíl mezi slovy „spojitost“ a „pojítko“?

Nejlepší odpověď
annas

Základem obou slov je sloveso pojit.

Jak vyplývá z Rejzkovy etymologie, "zdá se ,že dnešní význam je přenesen právě z původního významu ‘svařovat, pájet kov’ (technika známá již v antice).
Praslovanské *(sъ)pojiti je pak totožné s *pojiti ‘napájet’, kauzativem k *piti :pít),
obrazně se tím myslí ‘napájení kovu jiným roztaveným kovem’.

kauzativum – zajistit něco, působit, aby se něco stalo

Takže s-pojit-ost – předpona s (platí stále – směr dohromady) – -přípona -ost vyjadřuje vlastnost, tedy je něco spojené, má k něčemu vztah.

Takže podst. jméno spojitost má spojení se přídavným jména a slovesem. Tedy vztah.
--

pojítko – poji – t-ko – podst. jméno, které vyjadřuje prostředek, který slouží k něčemu, např.,pojítko je pouto,, most, spojení – pevné spojení., také pojidlo.

Jde o tvar knížní. Co je pojítkem, spojením mezi jednotlivými národy?
Druhý výraz je odborný ve vojenství.

Význam obou slov najdete v odkazu

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Další odpovědi
Kepler

Vidíme nějakou SPOJITOST, blíže nespecifikovanou. POJÍTKO je konkrétní věc nebo pojem.

Emefej

Spojitost je stav, kdy věci (situace, pojmy) mají něco společného. To co mají společného je pojítko. Pojítko je tedy prostředníkem spojitosti.

V armádě se pojem „pojítko“ používal i pro spojovací zařízení.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.