Altair-AC

Jaký je rozdíl mezi slovy důsledek a následek?

Nejlepší odpověď
quentos

SSJČ definuje oba výrazy v podstatě stejně. Následek je oproti důsledku mírně negativně zabarvený.

Další odpovědi
pusinka50

Následek – co následuje po předcházející příčině: např. následek úrazu; mělo to za následek, že…; katastrofální následky.

Důsledek – co z něčeho logicky vyplývá: vyvodit důsledky závěry; jít do všech důsledků. Nebo např. v důsledku poruchy topení je zavřeno.

lota

Řekla bych, že důsledek je důsledek něčeho. Důsledek na stal kvůli něčemu. Zatímco následek může být daný jen časově. Následek něčeho, ale nikoli kvůli tomu něčemu. Tak mi to zní, ale je to spíš jen subjektivní pocit, většinou to bude dost podobný význam.