KK-15

Co přesně je myšleno pod pojmem analytická úvaha?

Nejlepší odpověď
annas

Co je úvaha – víte, ale přesto připomenu.
Autor se zamýšlí na základě získaných dílčích poznatků nad daným tématem, rozebírá vše z více úhlů, tedy analyzuje, aby došel k obecně platnému závěru.

Analýza = rozbor většího celku na menší části, tedy získání podrobnosti. Rozbor třeba něčeho zdánlivě nesrozumitelného, zkoumání detailů a podrobnosti a snaha najít mezi nimi spojitost.

Spojte si oba pojmy dohromady – při analýze autor rozebírá, tedy
hodnotí známá fakta, skutečnosti, základní informace, pracuje s nimi, srovnává je, vyvozuje závěry,, hodnotí např. ve vztahu k minulosti atd. Nesouhlasí se všemi, rozlišuje ty kladné či záporně.

Analytická úvaha vychází z tzv. analytického myšlení, autor. hodnotí a rozebírá fakta tak, jak si to myslí, a vyvodí závěr.

Analytické úvahy se objevují často v tisku. Jejich cílem je nejen informovat o událostech, ale hodnotit, je, zamýšlet se nad nimi. Analytická publicistika má vést čtenáře k zamyšlení. Autorův rozbor situace, tedy jeho analýza je subjektivní,

Třeba takový komentář.
Autor v něm vychází ze známých fakt , událostí, dává je do souvislosti uvažuje nad nimi, tedy upozorní a kritizuje špatné, chválí to dobré.
Zaujímá tedy postoj k tomu, co se právě děje, jaký to má vztah k minulosti atd.

Další odpovědi
Kelt

Analýza je rozbor, úvaha – uvážení. Vše si rozeber do důsledků a uvaž co se může stát, jaké to může mít následky atd.