Avatar uživatele
Juricaj

Jaký je rozdíl mezi slovem světnice a sednice?

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat na rozdíly mezi slovem světnice a sednice. Vím, že světnice je místnost a sednice musí označovat něco podobného. Má stejný význam a je to synonymum, anebo označuje přímo nějakou část domu?

K tomuto hloubání jsem dospěl po čtení Jiráskova F. L. Věka, kde je světnice jakákoliv místnost, ale sedničku používá jen když mluví o nějaké ložnici.
Doplňuji:
S tím googlením nesouhlasím, to jsem samozřejmě zkoušel, většinou zadávám text vyhledávání třeba jako: sednice synonymum a žádnou přímou odpověď jsem se nedozvěděl, když jsem význam rovněž nenašel ani ve slovníku synonym co mám doma, rozhodl jsem se raději zeptat.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? anonym, quentos, johana 56, briketka10 před 4033 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

sednice (nářečně . seknice), lid. obytná místnost v chalupě, zvl. venkovské, selské, světnice, jizba. Původ – v místnosti se sedělo a bydlelo. Nebylo v ní tolik světla.

Je to starší výraz, dnes možná někde zůstal v nářečí. Užíval se hojně 19. století v literatuře.

Světnice odvozená od přídavného jména světlý – šlo o světlou jizbu.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

prakticky žádný, sednice je jen nářeční synonymum pro světnici. Viz zdroj z Ústavu pro jazyk český http://cja.uj­c.cas.cz/CJA1/fi­les/01-0352.pdf

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Kdyby sis to vygooglil, tak bys zjistil následující:

„pokoj“ =

synonyma(hovorově) cimra, (zastarale) světnice, sednice, seknice, jizba
mír, svátek (dej mi svátek!), klid

Já od babičky znala i ten divný výraz „seknice“.
Doplňuji:
Víš, vygooglovat se dá i „význam slov“. Chce to prostě se ptát a nespokojit se s jediným dotazem. Na netu se dá najít obrovská spousta informací, dokonce sto let staré slovníky a učebnice.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek