Juricaj

Jaký je rozdíl mezi slovem světnice a sednice?

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat na rozdíly mezi slovem světnice a sednice. Vím, že světnice je místnost a sednice musí označovat něco podobného. Má stejný význam a je to synonymum, anebo označuje přímo nějakou část domu?

K tomuto hloubání jsem dospěl po čtení Jiráskova F. L. Věka, kde je světnice jakákoliv místnost, ale sedničku používá jen když mluví o nějaké ložnici.
Doplňuji:
S tím googlením nesouhlasím, to jsem samozřejmě zkoušel, většinou zadávám text vyhledávání třeba jako: sednice synonymum a žádnou přímou odpověď jsem se nedozvěděl, když jsem význam rovněž nenašel ani ve slovníku synonym co mám doma, rozhodl jsem se raději zeptat.

Nejlepší odpověď
annas

sednice (nářečně . seknice), lid. obytná místnost v chalupě, zvl. venkovské, selské, světnice, jizba. Původ – v místnosti se sedělo a bydlelo. Nebylo v ní tolik světla.

Je to starší výraz, dnes možná někde zůstal v nářečí. Užíval se hojně 19. století v literatuře.

Světnice odvozená od přídavného jména světlý – šlo o světlou jizbu.

Další odpovědi
quentos

prakticky žádný, sednice je jen nářeční synonymum pro světnici. Viz zdroj z Ústavu pro jazyk český http://cja.uj­c.cas.cz/CJA1/fi­les/01-0352.pdf

anonym

Kdyby sis to vygooglil, tak bys zjistil následující:

„pokoj“ =

synonyma(hovorově) cimra, (zastarale) světnice, sednice, seknice, jizba
mír, svátek (dej mi svátek!), klid

Já od babičky znala i ten divný výraz „seknice“.
Doplňuji:
Víš, vygooglovat se dá i „význam slov“. Chce to prostě se ptát a nespokojit se s jediným dotazem. Na netu se dá najít obrovská spousta informací, dokonce sto let staré slovníky a učebnice.