Altair-AC

Jaký je rozdíl mezi psychikou a mentalitou?

Nejlepší odpověď
annas

Psychika, slovo odvozené od psyché = duše. Je to duševno, náš vnitřní svět.

Do psychiky patří

  1. psychické procesy – to, co u nás probíhá – něco poznáváme, něco nás motivuje, zapojujeme city.
  2. psychické stavy – máme relativně stálou náladu, jsme pozorní. veselí, smutní atd.
  3. psychické vlastnosti – relativně dlouhodobé stavy – schopnosti, zájmy, temeperament aj.

Podrobnějí v odkazu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-mi-prosim-nekdo-jednoduse-lidsky-napsat-co-je-to-psychicky-jev-dekuji-predem

Mentalita – je způsob myšlení, uvažování, určitý přístup k danému problému, třeba u mentálních testů inteligence,.

Pochází „z lat. mentālis tv. od mēns (gen. mentis) ‘mysl, duše, rozum’“

Existuje i národní mentalita – liší se určité rysy myšlení, chování u jednotlivých národů či národností. Např. Seveřané – říká se, že jsou chladní, opatrní, ale mají púctu ke své zemi, jsou na ni hrdí.

Můžete si doplnit, jaká je naše národní mentalita, čím se třeba liší Slované., Češi, Moravané.

Může se lišit mentalita vítězného sportovce, obchodníka, manažéra určitého národa. atd.

Mentalita je jakési přizplsobení psychiky člověka učité sktuečnosti.¨

Jde tedy o způsob myšlení, vědomí, duševních předpokladů k určité činnosti, které jsou dané indivdiuálně, souvisejí s věkem, výchovou, tradicí, prostředím i společenskými podmínkami.