JájsemRaibek

Jaký je rozdíl mezi nedbalostním trestným činem a úmyslným?

https://www.no­vinky.cz/krimi/465799-policie-obvinila-ridice-ktery-zabil-seniorku-na-prechod-se-ritil-stovkou.html
Jel v obci 100km/hod., přejel do levého pruhu, když v pravém řidič dával přednost chodci-ům a tím zabil chodkyni na přechodu a vážně zranil chodce-dítě.
Byl obviněn ze zabití z nedbalosti.
Pokud pojedu v obci stovkou, musím předpokládat, že se může něco stát a dle mě by se mělo jednat o úmysl. Úmyslně jsem jel stovkou tak co.

Nejlepší odpověď
Kepler

Kdyby to byl úmyslný čin, chodkyni by si nejdřív vyhlédl a pak by autem pečlivě mířil – byla by to tedy vražda prostřednictvím auta. Pokud mu tento úmysl nebyl prokázán, šlo o nedbalost, tedy pohrdání obecně platnými předpisy.

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s Keplerem.
Úmysl jet stovkou není totéž jako úmysl někoho zabít.

Rokio

Kepler má pravdu. Jen ho doplním, že se jednalo o vědomou nedbalost, protože pachatel tu chodkyni zabít nechtěl, ale byl srozuměn s tím, že porušuje dopravní předpisy.

klumprt

Ta hranice je, jak už o tak chodí, docela nejasná. Toto je ještě nedbalost. Ale blíží se to nepřímému úmyslu, což je třeba situace, kdy někdo vystřelí ze zbraně do davu lidí bez úmyslu zabít někoho konkrétního, ale je srozuměn s tím, že někoho může zabít. Už je ten úmysl,ten souhlas s něčí smrtí, obsažen v té prvotní pohnutce. U tohoto piráta nejspíš nebylo součástí pohnutky někoho zabít, i když jeho jednání je mimořádně svinské.

Za mě: kriminál, propadnutí majetku ve prospěch pozůstalých, doživotní zákaz řízení.

Smlouvyzdarm

Jen bych doplnil odpověď Rokia, která se mi líbi … a může se tak něco stát, ale bezdůvodně předpokládal, že se tak nestane.

Smlouvyzdarm

Ještě bych doplnil členění zavinění

  • úmysl přímý – pachatel věděl a chtěl to udělat
  • úmysl nepřímý – pachatel věděl a byl s tím srozuměn
  • nedbalost vědomá – pachatel věděl a bezdůvodně předpokládal, že se tak nestane
  • nedbalost nevědomá – pachatel nevěděl, ačkoliv vědět měl