Steverep

Jaký je rozdíl mezi léky a doplnky stravy?

Ahoj, ne že bych nějaké léky potřeboval, jsem zdravý jako řípa, ale rád se vzdělávám XD dozvídám nové věci, tak by mě vlastně zajímal ten rozdíl?

Nejlepší odpověď
gecco

Jeden z aspektů je třeba systém schvalování pro použití

  • potravinové doplňky jsou testovány jen na škodlivost (jedy, patogeny…)
  • léky jsou testovány v několika fázích a jsou zkoumány nejen jejich léčivé účinky, ale i účinky škodlivé (´vedlejší´), možné kontraindikace atd…

___
Každopádně možných aspektů, na něž se ptáš, je ´neurekom´ – takže si počti…
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=lék+vs+­potravní+doplněk&sou­rceid=opera&i­e=UTF-8&oe=UTF-8
😉

Další odpovědi
mosoj

Žádný. Pouze některé výrobky nebyly zařazeny Ministerstvem zdravotnictví do
skupiny léčiv ale do skupiny potravinových doplňků. Takto zařazené výrobky nemusí absolvovat celý schvalovací proces , který musí absolvovat léčiva, než jsou uvolněna do prodeje.

ReHu

Obecně – jak které léky. Některé léčí následky.
Doplňky stravy mají za úkol nemocem předcházet. Obsahují menší množství účinných látek.

ivzez

Léky se používají k léčbě.

Potravinové doplňky (doplňky stravy) někdy používají klamavou reklamu
(vydávají se za léky, ač jimi nejsou) a tahají peníze z kapes důvěřivců.
(Místo cpaní se doplňky stravy je rozumnější zdravě jíst a potřebné látky
získávat např. ze zeleniny, ovoce apod.)

kacenka23

A jak poznám, že je to skutečně léčivo? Kupovala jsem třeba tohle na suché ruce:
lekynadosah.cz/ra­dioxar-krem-150-ml~z3098127.html a nejsme si jistá, zda to právě taky není jen nějaká „mastička“, když to není na přepdis

Bob2

kacenka23: RadioXar je skutečně lék a narozdíl od většiny vážně účinný! Díkybohu za něj!

Steverep

kacenka23: V tomhle případě jde o o lék, jak jsem pochopil z popisu. to že něco není na lékařský předpis neznamená, že to není lék

ReHu

Ivzez, v obchodě kupovaná zelenina s ovoce nemá již téměř žádné vitamíny. Ztrácí se každou hodinou. Také omytím. I e studené vodě.
Málo lidí má možnost konzumovat širokou škálu čerstvého ovoce a zeleniny pěstovaných ve zdravých podmínkách.
Půda je kontaminovaná, deště kyselé a také pouští do půdy a spodních vod kde co.

ivzez

Částečně máte pravdu, ale čerstvé potraviny podle mne budou pořád lepší (kvalitnější) než uměle vyrobené produkty.