Janeček

Jaký je rozdíl mezi suchým a vlhkým teplem?

Při obkladech doporučují lékaři někdy suché někdy vlhké teplo. Proč je v tom rozdíl a jaký?

Nejlepší odpověď
Mili @

Třeba v lázních:
Suché teplo
Obklad, který působí jen na určitou část těla je příjemný a často přináší úlevu při menstruačních křečích, při zánětu močového měchýře nebo při ledvinové a žlučníkové kolice.
Jako zdroj využíváme například ohřívací láhev nebo polštářek s třešňovými peckami, pohankovými slupkami nebo prostou ohřívací lahev nebo nahřátou plenu.
Účinné je tzv. „červené teplo“ tedy ozařování speciálním červeným světlem, jehož teplo jemně proniká i do hlubších sfér pokožky a svalových tkání. S úspěchem ho lze používat třeba při zánětech vedlejších nosních dutin či hlubších svalových tkání.

Mokré teplo
Mokré teplo, tedy koupání v teplé či horké vodě pomáhá při nachlazení, a v některých pramenech se dočtete o blahodárném působení na klouby a bolavá záda. Jinde jsou zas právě na tyto kloubní potíže doporučovány spíše suché teplé zábaly.
Dobré jsou i masky z teplého léčivého bahna, které prospívají kloubům a svalům.
Mezi mokré teplo lze počítat i vlhké obklady, mezi ty nejznámější patří obklady břicha při zažívacích potížích a průjmech, ideálně v kombinaci s heřmánkovým čajem.
A když už jsme u heřmánku, nemohu nezmínit vlhké napařovací zábaly pleti třeba právě heřmánkovým čajem před čištěním.

Další odpovědi
fofbal

Když trpíte na záda, krk co se týče páteře, tam to poznáte nejlépe. Tam suché teplo.
Nachalzení, masírování, tam je vlhké teplo vítané.