Jaký je rozdíl mezi kýblem, kbelíkem, džberem a vědrem?

Odpovědi
annas

  1. kbelík – slovo spisovné = hluboká okrouhlá nádoba s držadlem:
  2. kýbl = kbelík, ale slovo nespisovné.
  3. džbán – spisovný výraz – baňatá protáhlá nádoba s uchem:
  4. vědro
  1. spisovný výraz – hlubší okrouhlá nádoba na vodu – synonymum pro kbelík.
  2. stará dutá míra různého obsahu (např. české v. 56,6 l)

K ověření http://priruc­ka.ujc.cas.cz

Záleží na oblasti, kde se který výraz používá, někdy i na materiálu, třeba vědro bývalo v minulosti zpravidla dřevěné.

Přehlédla jsem džber = spisovný výraz – větší dřevěná nádoba – synonymum pro vědro.

Rokio

Kýbl a kbelík je to samé. Vědro je ze dřeva a může i nemusí mít ucho. Džber nevím, co je.

anonym

Annas: A co ten džber? Na džbán jsem se neptal. :) I tak díky.