Drap

Jaký je rozdíl mezi jedlou sodou a sodou krystalickou?

Zajímal by mně chemický rozdíl

Nejlepší odpověď
Kepler

Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) – jedlá soda, potravinářská, soda bicarbona – bílý prášek se zásaditou a slanou chutí. To je to, co si sypeme v nouzi do krku, když pálí žáha.
Uhličitan sodný (Na2CO3) – soda na praní – v bezvodém stavu bílý prášek.
V krystalickém stavu obsahuje ještě krystalickou vodu. Jinak je taky rozdíl v čistotě.

Další odpovědi
mosoj

Kyselina uhličitá je dvojsytná kyselina. Mohou tedy vznikat uhličitany kyselé ( bicarbonáty) kdy je nahrazen pouze jeden vodík sodíkem NaHCO3. To je příklad jedlé sody.
Když se nahradí oba vodíky v kyselině uhličité sodíkem, dostaneme uhličitan sodný normální Na2CO3. Pokud výroba sody probíhá krystalizací z vodného roztoku vzniká uhličitan sodný dekahydrát Na2CO3.10H2O. Protože tento dakahydrát taje při teplotě 32oC běžně se v prodeji neobjevuje. V létě by ztvrdl nebo zvlhl.
Hydrouhličitan sodný se v převážné míře vyrábí Solvayovým způsobem a z něho potom zahříváním vzniká uhličitan sodný bezvodý.

Dochy

Mosoji: Krystalova soda se nechá běžně koupit v drogeriích, tedy alespoň v těch, které mají trochu širší sortiment než jen zubní pasty, šampony a šminky. Poslední dobou bývá bezvodá k sehnání o chlup snáze, ale sále se nechá splašit i ta krystalová.

mosoj

To pořád nevylučuje , že ti v létě může ztvrdnout, nebo zvlhnout.
Navíc může obsahovat nějaké antihrudkovací dotum a pak to již není čistá soda.

Dochy

A ještě jedna věc: Proč by měla krystalová soda obsahovat nějaké antihrudkovací dotum, když se běžně dodává v krystalkách cca 1–2cm.

Dochy

Nevím co přesně se s tou sodou děje v létě, ale v prodeji je běžně.