luckykubrt

Jaký je rozdíl mezi gramatikou a gramotností?

Jinak řečeno:
Může být gramotný ten, kdo neumí správně gramatiku?

Nejlepší odpověď
annas

Uvědomte si, co je gramatika i význam slova gramotnost.

Gramatika – mluvnice – v tomto významu se používá slovo nejčastěji.
Patří do ní v užším slova smyslu tvarosloví a skladba. v širším i fonetika s fonologií, lexikologie a slovotvorba a stylistika.

Gramotnost – ASJC

  1. znalý čtení a psaní (op. negramotný)
  2. expr. přiměřeně n. alespoň minimálně vzdělaný, poučený, rozumný; tomu odpovídající

Pokud umí někdo psát a číst, bohužel i s chybami, není negramotný. Kromě pravopisu také nemusí umět časovat, skloňovat, uplatňovat mluvnickou shodu atd.

Pro základní jazykovou gramotnost jsou minimální požadavky.

Ad 2. Ale může mít málo znalostí, třeba z oblasti chovu zvířat, pěstování rostlin, z oboru financí, PC atd., takže v tomto smělru může být negraomotný., či minimálně gramotný.
:

Další odpovědi
Kepler

Ano, může. Primárně je gramotný označení člověka, který umí psát a počítat. Pak vznikly další odvozeniny: finanční gramotnost, kulturní, počítačová…