Nevíteto?

Jaký je rozdíl mezi divadelní hrou a dramatem (v literatuře)?

Není každé drama divadelní hra, nebo může být drama i něco jiného?

Nejlepší odpověď
annas

Drama je vedle epiky a lyriky literární žánr, jindy se uvádí i literární druh – pröza, poezie a drama. Některí autoři žánr a druh zaměňují.

Z tohoto pohledu drama představuje pouze východisko pro jevištní realizaci, která může význam původního textu posunout. Drama – z řeckého dro = činit, uskutečnit. Hlavním znakem je předvádění na jevišti, tedy na scéně, základem je konflikt. . V minulosti bylo obvyklé především divadelní provedení, v současnosti se objevuje i v hraném filmu, v rozhlase a televizi a v dalších formách audiovizuálních děl.

Drama se může předvádět jako tragédie, komedie (veselohra, fraška, groteska), dále činohra (běžný dramatickýá žánr = hra, mísí prvky tragédie a komedie, výjevy z obyčejného života) melodram atd.

Takže z pohledu literární teorie se drama předvádí se na jevišti jako divadelná hra. Herci na scéně, jeho znakem je dialog a monolog.. A
--

Divadelní hra je provedení dramatu, v širším slova smyslu se nazývá drama,. Takže jsou různé druhy dramatu, které se předvádějí na jevišti.

Tazatelka si pojmy neplete., ale nejsou jí jasné. Každé drama (ale v jiném významu) se nemusí předvádět na jevišti, může jít o dramatický děj. Klasické divadelní drama zachovává jednotu místa, času a děje. Má určité schéma – expopzie, kolize, krize, peripetie a katastrofa.

Shrnutí
Drama může být

  1. liter. druh předvádějící příběh přímou řečí jednajících postav; divadelní hra, zvl. vážná: drama o čtyřech dějstvích
  2. vážná, tragická n. vzrušující událost smutný osud: životní, milostné drama. Z tohoto pohledu se může objevit i v próze, poezii či filmu. Ale nejde o literární žánr.

Literární teorie.

Další odpovědi
led

Dráma je jedným zo základných druhov umeleckej literatúry popri lyrike a epike. Základným znakom drámy je neprítomnosť rozprávača. Dramatické žánre sú určené na scénickú realizáciu.
Základ drámy tvoria dialógy a monológy. Bývajú veršované i neveršované. Autor svoju predstavu o mieste deja i o konaní a pohybe postáv naznačuje v autorskom komentári alebo v tzv. scénických poznámkach.
Vonkajšiu výstavbu drámy charakterizuje jej členenie na dejstvá a výstupy.
Základné žánre dramatického literárneho druhu sú tragédia, komédia (veselohra) a činohra.

Aký je rozdiel medzi literárnou drámou a divadelnou hrou?
Nie každé dramatické literárne dielo je zrealizovateľné (bez väčších, prípadne zásadných úprav) na javisku.
Dramatické literárne dielo, ktoré je vhodné na divadelné predvádzanie sa nazýva divadelná hra. Dráma nemá možnosť zobrazovať udalosti zo života človeka v celej ich šírke. Podáva len isté výseky udalosti zo života ľudí, a preto musí mať premyslenú vnútornú výstavbu.

1. Dráma – grécky draó – konať

  • je základný literárny druh, ktorý má dialogickú podobu, dej prebieha pred očami divákov, herci reprezentujú charakter divadelných postáv konaním i prehovorom (monológ, dialóg).
  • vznikla v starovekom Grécku z náboženských osláv Dionýza, boha plodnosti a vína
  • vyvinula sa z dialógu medzi hercom a zborom
  • Aischylos neskôr pridal 2. herca a Sofokles herca tretieho

2. Divadelná hra
Naštudovanie divadelného diela do podoby divadelnej hry (inscenácie) sa nazýva inscenovanie. Na realizácii sa podieľajú: dramaturg, režisér, herci, výtvarník scény, hudobný skladateľ, zvukári, kostyméri, osvetľovači…
Divadelná hra sa realizuje na špeciálne upravenom priestore – javisku.
Neoficiálne uvedenie divadelnej hry pre novinárov a pozvaných hostí – predpremiéra
Prvé uvedenie divadelnej hry – premiéra
Druhé uvedenie divadelnej hry – repríza
Posledné uvedenie divadelnej hry – derniéra

zdroj:
http://www.zo­nes.sk/studen­tske-prace/literatu­ra/2459-drama-zanre-dramy-dramaticka-kompozicia-a-znaky/
http://esteti­.samuso.sk/skol­ske/LitZan.doc
http://www.sskp­.sk/edu/attachmen­ts/054_Dramatic­k%C3%A1%20lite­rat%C3%BAra%20poj­my.doc
pozor, odkazy 2 a 3 sú odkazy na stiahnutie vo formáte word doc.

Žiaci
annas 1
www a nevíteto? máte ešte opravu, doučte sa látku

www

Pleteš si pojmy.
Divadelní hra může být různého žánru, od komedie až třeba po drama.