Adam2

Je u dramat rozdíl mezi scénickou poznámkou a řečí vypravěče?

A jaký?

Odpovědi
annas

Scénická poznámka – , popis, co která postava na jevišti dělá. Když režisér probírá s herci scénář, tak upozorňuje na různé skutečnosti – např. ten a ten přijde zprava, ta zakopne, ten ji zvedne, tomu dá pohlavek atd.

Tedy, co má který herec či herečka dělat při monologu nebo dialogu, jak se pohybovat, na koho se obrátit atd.

Řeč vypravěče – vypravěč nemusí v dramatu být, ale pokud je, tak je to herec, který vypráví, o čem příběh bude. – er forma. Nemusí být přímo na jeviště, ale i někde za kulisami.

Jeho hlas tvoří pozadí toho, co se děje. Vypráví a komentuje příběh, někdy uvádí na scénu různé postavy, charakterizuje je, tedy plní funkci komunikativní, udržuje kontakt s diváky či posluchači..

Nebo může vyprávět příběh jako jedna z postav – ich forma.

Záleží na ztvárnění dramatu.

Morďa radí

Ano je velký rozdíl.