Complex

Jaký je rozdíl mezi čtvrtí a okrskem?

Nejlepší odpověď
annas

"čtvrť, – část velkého města: tovární, vilová čtvrť
♦ kamarádi z mokré čtvrti žert. pijáci

okrsek,

  1. území, kraj, oblast, kon čina, obvod: o. světa, země; o. Moravy (A. Mrš.); ochranné o-y kolem vodních zdrojů; na celém okršku zemském (Schulz), lev ovládá vždy značný okrslek (Herrm.), po veškerém okršleku (Jir.)
  2. správní obvod (zprav. menší): správní o.; volební o.; neomezení vladaři ve svých okršcích (Hol.): veř. spr. o. Veřejné bezpečnosti nejmenší obvod její působnosti
  3. obor působnosti, zvl. myšlení, představ, činnosti ap.; oblast: o. působení; o. naší zkušenosti; hospodářský o.; mravní o.; zrakový o. mozkové kůry centrum; vibrační o-y na těle oblasti, na kt. lze pozorovat vibraci, určitv okrslek působení (Nov.)"

Okrsek = obvod, rajon, revír (policejní), (odb.) distrikt

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Etymologie pro zajímavost – Jiří Rejzek Etymologický slovník

"okrsek, okrskový, hov. okrskář. Stč. okrslek, okršlek i okrsl, okršl, okržel ‘okrsek, oblast, kruh, obvod’, sln.st. okrešelj ne zcela jasného, ale evidentně podobného významu, oddělit asi nelze ani r. okréstnost’ ‘okolí’, stsl. okrьstь ‘kolem’, polab. vuokárst ‘kruh’. Nepříliš jasné. Č. výrazy lze těžko etymologicky oddělit od  :okres.

čtvrť souvisí se slovem kvartýr . – kvartýr obecně ‘byt’, nakvartýrovat se. Přes něm. Quartier tv. z fr. quartier ‘čtvrtka, čtvrť, ubytování’ ze střlat. quarterium ‘čtvrtina".

Jak je to v Praze
http://www.pra­hainfo.cz/ency­klopedie/Obce