Avatar uživatele
Kelt

Jaký je rozdíl mezi čertem a Bohem podle tohoto pohledu?

Když někdo umře, tak se říká, že si vzal Bůh k sobě. A když jsme na někoho rozzlobení, tak řekneme, aby si ho vzal čert. Ale to mu nepřejeme smrt, prostě ho nechceme vidět. A o nikom živém neřekneme , aby si ho vzal Bůh. Spíš někdo v zoufalství volá, Bože, vezmi si mne – například dívka ze Svatební košile. Není to zvláštní? Jak se na to díváte a můžete být věřící nebo ne? Děkuji

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Rokio před 1003 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

  1. Někteří jedinci se obrací k Bohu, protože věří, že se jim uleví od bolestí, V ráji jim bude dobře. Jde o zoufalství,
  2. Čert ho vem, je zaklení, když se někomu, kdo žádal o pomoc Boha, něco nepodařilo, je to konkrétnější.

Podobné Jdi k čertu, čert tě ven – se také nepoužívá při umírání, ale pokud je někdo naštvaný na jedince, který mu nějak ublížil. Význam seber se a odejdi.

Ale se zájmenem „ho“ rčení neznám, proto jsem prověřovala v knize Lidová rčení. Ani Zaorálek zájmeno „ho“ neuvádí, ale obecně „to“. .Mohlo se ale změnit.

Jinak se toto rčení používá obecně jako čert to vem – nech to plavat, je to jedno.

Peklo je stav mysli, takže v tomto případě je peklo, tedy zlo, všude kolem nás.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Jsem ateista, pro mě jsou to hlouposti, které si vymysleli sami lidé, aby se měli k čemu upínat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Myslím, že si sám odpovídáte: pokud je to myšleno v dobrém, tak se lidé upínají k Bohu („vem si mě prosím k sobě, do ráje“), pokud je to ve zlém nebo jako výhrůžka, tak tím špatným („čert tě vem“, „táhni do pekla“ atd.)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Postmaster

Vše je relativní jak ráj nebo peklo, ve skutečnosti je zde jenom evoluce, která vše kontroluje a chybné za správné nahrazuje.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek