Kelt

Jaký je rozdíl mezi čertem a Bohem podle tohoto pohledu?

Když někdo umře, tak se říká, že si vzal Bůh k sobě. A když jsme na někoho rozzlobení, tak řekneme, aby si ho vzal čert. Ale to mu nepřejeme smrt, prostě ho nechceme vidět. A o nikom živém neřekneme , aby si ho vzal Bůh. Spíš někdo v zoufalství volá, Bože, vezmi si mne – například dívka ze Svatební košile. Není to zvláštní? Jak se na to díváte a můžete být věřící nebo ne? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

  1. Někteří jedinci se obrací k Bohu, protože věří, že se jim uleví od bolestí, V ráji jim bude dobře. Jde o zoufalství,
  2. Čert ho vem, je zaklení, když se někomu, kdo žádal o pomoc Boha, něco nepodařilo, je to konkrétnější.

Podobné Jdi k čertu, čert tě ven – se také nepoužívá při umírání, ale pokud je někdo naštvaný na jedince, který mu nějak ublížil. Význam seber se a odejdi.

Ale se zájmenem „ho“ rčení neznám, proto jsem prověřovala v knize Lidová rčení. Ani Zaorálek zájmeno „ho“ neuvádí, ale obecně „to“. .Mohlo se ale změnit.

Jinak se toto rčení používá obecně jako čert to vem – nech to plavat, je to jedno.

Peklo je stav mysli, takže v tomto případě je peklo, tedy zlo, všude kolem nás.

Další odpovědi
elkon

Jsem ateista, pro mě jsou to hlouposti, které si vymysleli sami lidé, aby se měli k čemu upínat.

Pepa25

Myslím, že si sám odpovídáte: pokud je to myšleno v dobrém, tak se lidé upínají k Bohu („vem si mě prosím k sobě, do ráje“), pokud je to ve zlém nebo jako výhrůžka, tak tím špatným („čert tě vem“, „táhni do pekla“ atd.)

Postmaster

Vše je relativní jak ráj nebo peklo, ve skutečnosti je zde jenom evoluce, která vše kontroluje a chybné za správné nahrazuje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.