klumprt

Jak se pozná správný věřící?

Když třeba někdo někde pozabíjí stovky lidí s tím, že je to ve jménu nějakého boha, tak se pak říká, že to nebyl správný věřící a že ty útoky s daným náboženstvím nemají nic společného. A že byl třeba dokonce psychicky vyšinutý.

A tak mi tedy řekněte, jak já jako nevěřící vořech, mám poznat, který teda vyznává tu správnou verzi? To mám naštudovat všechny ty blábolivé knihy, eventuálně se rovnou vyučit na toho religionistu někde na FF UK? Nebo to za mě rozhodne nějaký redaktor ČT, či snad prezident Francie? A jak rozeznat věřícího od psychicky vyšinutého člověka?

Doplnění:

Potíž je v tom, že ten, kdo se odpálil, byl v ten moment přesvědčený, že je on je ten nejlepší věřící a ti „umírnění“ jsou odpadlíci a póvl. A naopak ti umírnění si o něm vcelku správně myslí, že je to hnusný vrah. A že oni sami, kteří nejdou nikomu po krku a snaží se se všemi dobře vycházet, pochopili nejlíp, co se po nich chce. Takže se dá dojít k závěru, že každý věřící považuje za správného především sebe sama. (Přesněji řečeno, považují za správný právě ten svůj osobní ideál, ke kterému se snaží přiblížit.)
No ale co potom vnější pozorovatel (já), který není žádným ideálem vybaven? Mně jsou samozřejmě přijatelnější ti umírnění, kteří mě nechtějí zabít, jenže se necítím oprávněn rozhodnout, že tito jsou správní a tamti špatní. Stojím zcela mimo jejich věrouku a znám ji pouze v hrubých rysech a povrchně. Nabízí se řešení, že tuto otázkou rozřeší jedině bůh. Jenže to mi jako bezbožníkovi taky pochopitelně nestačí…

Nejlepší odpověď
hapiky

Správný věřící věří srdcem. Co je správné a co by měl či neměl dělat, z toho lze vycítit.
Mnoho lidí se jen za věřícího považuje, protože si naivně myslí, že mu vše špatné co dělá bude odpuštěno, či si dokonce naivně myslí, že ho Bůh k něčemu takovému předurčil.

Další odpovědi
Rokio

Správný věřící věří v boha a dodržuje zásady daného náboženství.

Mp2

Já sice nejsem věřící, ale jako malý jsem s kamarádem u faráře třeba sekal trávu a řezali jsme mu nějaké křoví kolem fary na černo za peníze samozřejmě..
Tam byla slušnost na úplně jiné úrovni, než u jiných lidí.
On někam furt musel jezdit, mezitím jsme tam pracovali.
Normálně nechal otevřenou faru s tím, že nám věří, že tam nebudeme chodit.
My jsme něco délali i v chodbě u vchodu a chtěli se ze zvědavosti podívat dovnitř, ale prostě nás něco brzdilo, že jsme tam ani nenakoukli.

To náboženství, to prosté má svoje pravidla. Možná proto vůbec náboženství vzniklo… Aby se lidi bali něčeho, co neexistuje.. Aby dodržovali pravidla a báli se je porušit s tím, že přijde tvrdý trest.
Není to jenom o tom, že někomu slíbíš, že néco neudéláš a budeš mu tvrdit, že jsi to neudélal jen proto, že nemá možnost so ovéřit, zda mluvíš pravdu..
Tam je to tak, že když udelaš néco špatného, prosté toho lituješ a sam se k tomu přiznaš..

Museli by byt véřici všichni, aby to fungovalo.

… No a ten farář později kandidoval za komunisty.. :)
Takže někdy opravdu těžké řict, kdo je a neni správný věřici

autacek

Na rovinu? Náboženství je opium lidstva a nástroj moci. Taky v jeho jménu umírají neustále nějací lidé, již od nepaměti.

Je zvláštní, jak něco takového může v relativně vyspělé společnosti fungovat, i že si výklad toho, co je a není správné, přisvojili lidé. Pak se může stát, že pro jednoho je zabíjení bezvěrců a jinověrců vstupenkou do ráje.. pro jiného ne.

Hungalabunga

Jestli slyší hlasy od Boha tak je to schizofrenie, ale jestli po útoku se svádí vše na boha, tak je to podobné jako cikáni svádí vše na rasizmus, a neuděláte nic, já nejsem věřící proto zdravý člověk ví že nic takového neexistuje a je to jen manipulace s lidma (sekta) vždy lidé poslouchají pokyny toho kdo je nejhlavnější v bohoslužbách, není to samo od sebe že by se člověk rozhodl že udělá nějaký čin aby uškodil . . .

Mc Merkurion

… všichni věřící a jejich náboženství jsou na jedno brdo, vono křesťanství taky není svaté a jejich názory (např, antikoncepce) stojí též za starou belu a muslimové se jim holt jen mstí za jejich křížové výpravy …
… správný věřící je nevěřící …
… z pohledu náboženství ten, který vyznává naší víru (a že jich je: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1bo%C5%BE­enstv%C3%AD_ve­_sv%C4%9Bt%C4%9B ) …

Kelt

Nevím, asi podle toho, že dělá za života zázraky a po smrti je prohlášen za svatého, že se dostal do nebe. Dodržování pravidel je jedna věc, ale taky lidskost, přístup a další věci. Například v pohádce „Hrátky z čertem“ se svatý poustevník málem dostane do pekla, protože je sobecký a nechce pomoci druhému.