Jaký je původ slova „Oregon“?

Nejlepší odpověď
annas

V anglickém zdroji s e uvádí 7 možných původů tohoto slova, tzv. toponyma

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Oregon_(to­ponym)

1.George R. Stewart – uvádí původ z chyby rytce – jako nejpravděpodobnější verze – z Ouisiconsink (řeka Wisconsin ) napsána „Ouaricon-sint“, takže se zdálo, že řeka tekoucí na západ je nazvaná „Ouaricon“.

2. V roce 2001 archaeolog Scott Byram a David G. Lewis publikovali článek v historickém čtvrtletníku Oregonu, podle něhož jméno Oregon pochází ze slova oolighan (viz eulachon ), odkazující na mast z ryb, vysoce ceněný zdroj potravin pro domorodé Američany regionu. Údajně obchodní cesty přinesly tento výraz na východ.

3. TC Elliott popsal teorii, že jméno vzniklo zkomolením francouzského slova ouragan ( hurikán , vichřice nebo tornádo).

4. Jedna teorie naznačuje, že „Oregon“ je zneužití francouzského Origana (Oregano), což je teorie, kterou odmítl Harvey W. Scott , historik a bývalý redaktor The Oregonian .Podle Scota je to „pouhá hypotéz“ absolutně bez podpory.

5. John E. Rees v článku z roku 1920 pro Oregon Historical Quarterly také připsal první použití Jonathanovi Carverovi, ale předpokládal, že slovo je odvozené ze dvou slov Shoshone, Ogwa (řeka) a Pe-On (západ), které Carver slyšel na své návštěvě indiánů Sioux (kde Sioux vyslovoval gwa jako r ). Jinými slovy, slovo „Oregon“ by znamenalo něco jako „Řeka Západu“ v Shoshone.

6. V roce 1863 přednesl arcibiskup François Norbert Blanchet teorii, že jméno pochází od raných španělských osadníků, kteří se odvolávali na velké, zdobené uši domorodého obyvatelstva regionu, jménem „Orejon“.

7. Jiní spekulovali, že je jméno spojeno s královstvím Aragona: hlavní část španělských vojáků, kteří dobyli západní pobřeží z Kalifornie na ostrov Vancouver v 18. století, byli ve skutečnosti z Katalánska , knížectví starověké koruny Aragon ve Španělsku. Jméno může být také odvozeno ze španělského příjmení Obregón , které naopak souvisí se španělským názvem „Obregon“ v Santanderu ve Španělsku na severním pobřeží.

atd.

Další odpovědi
marci1

Původ názvu Oregon není historikům dosud jasný. Někteří se domnívají, že jde o francouzské slovo „ouragan“ znamenající bouři. Jiní zase zastávají teorii, že název státu vyšel ze španělského slova „orejon“, což by se dalo přeložit jako „velké ucho“. 🙂

http://usa.sve­tadily.cz/ore­gon/lokality