Complex

Jaký je původ fráze „vystřelit jako namydlený blesk“? On se dá blesk mydlit?

Nejlepší odpověď
Drap

Výraz pochází zřejmě z lidové moudrosti a pozorování přírody a okolí. Naši předci dobře věděli ze zkušenosti jak rychle se pohybuje blesk. Stejně tak dobře věděli, že když se čehokoli dráha namydlí, tak lze vše posunout snadněji a rychleji. Zřejmě jim bylo jasné, že blesk se díky rychlosti sice namydlit nedá, ale kdyby přece jenom šel, tak by se ještě jeho rychlost zvýšila. Díky tomuto slovnímu spojení právě chtěli vyjádřit rychlost doposud nepoznanou.

Další odpovědi
annas

Namydlený blesk – podle SNČ s. 269 uvádí r. 1926 J. Rippl jako argotický výraz pro něco beznadějně ztraceného. Nebo také vyjít naprázdno, být v koncích, nepochodit.

Jde o metaforu, která svědčí o tom, že blesk se rychle, někdy nečekaně objeví a rychle zmizí. Tak i některý člověk odněkud prudce vyběhne, vystřelí, nečekaně tak, jako blesk z čistého nebe. Pokud by se mohl blesk namazat, tak by měl tendenci „běžet“ rychleji.

Lidíé vypozorovali, že když se něco namydlí (používala jsem, když šla špatně otevřít zásuvka), nebo namaže, pohybuje se rychleji.

Takže pokud by šel blesk namazat, tak by se pohyboval rychleji. Proto metaforicky přenesený namazaný blesk.

Kepler

Taky se říká „naolejovaný blesk“. Jde jen o vystupňování rychlosti, v lidových přirovnáních často nelze najít logiku.