jaky je postup pri michani malty

nejsem zednik, ale potrebuji vedet jaky je postup pri michani malty at se jedna o prisady az po vyslednou praci dekuji

Odpovědi
Lencis

Tak zedník nejsem taky, ale když jsme dělali rekonstrukci postupovali jsme vždy dle návodu na pytlech… teda manžel postupoval 🙂

Snad se najde nějaký zedník či zkušený stavař, ale než se najde tak zde co jsem našla na netu:

Malta je kašovitá směs několika látek, které po čase ztuhnou. Slouží ve stavebnictví jako spojovací materiál a omítková hmota. Skládá se z vody, písku, vápna a případně cementu.

Vápenná malta se obvykle míchá v poměru 120–140 kg vápna (podle požadované pevnosti) na 1 m3 písku a 240 až 350 litrů vody.

Vápenno-cementová malta se obvykle míchá dle váhového poměru 300–330 kg vápna a 150–300 kg cementu (podle požadované pevnosti) na 1 m3 kopaného písku a 240 až 350 litrů vody, přičemž vodu je třeba přidávat až nakonec podle požadované konzistence. Neměla by se opominout voda již obsažená v písku. Pro praktické účely míchání se odměřuje „na lopaty“. V zásadě platí, že na 3 lopaty písku připadne 1 lopata vápna a zhruba půl lopaty cementu.Tato malta ke zdění není náročná na druh použitého písku.

Cementová malta se obvykle míchá v poměru 250–450 kg cementu na 1 m3 písku a 240 až 350 litrů vody. Používá se na velmi namáhané zdivo, zejména cihelné.

alenka901

Příprava podkladu:

Podklad musí být suchý prostý prachu, volných kousků a výkvětů, nosný, nezmrzlý a nesmí být vodoodpuzující. Omítka se nanáší na vyzděné zdivo z cihel, tvárnic nebo betonu. Podklad je maximálně rovinný a spáry mezi stavebními dílci musí být vyplněny. Zdící malta musí být dostatečně vyzrálá. Staré zdivo ve vnitřním prostředí a podklad ve vnějším prostředí vždy opatřete cementovým postřikem. Při nepříznivých podmínkách nebo silně savém podkladu je třeba zabránit rychlému odtahu vody, a to navlhčením cihel nebo jiným způsobem.
Míchání malty:

K míchání malty se použije buď běžná pitná voda nebo voda vyhovující ČSN EN 1008:2003. Suchá maltová směs se rozmíchá s vodou v uvedeném poměru v kontinuální nebo bubnové míchačce s lopatkami. Doba míchání je 3–5 min. Pozor! Dodatečné přidávání kameniva, pojiva a přísad k hotové maltové směsi nebo její prosévání je nepřípustné!!!

Nanášení malty :

Malta se nanese ručně v tloušťce 10–20 mm, srovná latí a po zavadnutí zatočí. Směs lze zpracovávat pouze za teploty ovzduší i podkladu nad +5°C. Při očekávaných mrazech nepoužívat!

Doba zrání omítky:

Na každý 1 mm hotové omítky 1 den.

Vydatnost (orientační):

1 pytel SMS vydá na cca 2,8 m2 tloušťky 10 mm. 1 pytel SMS vydá na cca 1,1 m2 omítky tloušťky 25 mm.
Bezpečnost a hygiena práce:

Maltová směs po rozmíchání s vodou vytváří alkalickou směs. Při práci nejezte, nekuřte a použijte odpovídající oděv. Při zasažení očí vymývejte proudem čisté vody a hned konzultujte s očním lékařem.

Attack-design

vysypat pytel, vzít si michák a dolévat vodu dle hustoty, tot vše

pepee32

tak odpovědi nat yto otázku se neliší akorát bych dodal, že záleží na co je malta potřeba

zden28

Malta na omítání se liší od malty na zdění. Na vnitřní omítku se nakonec dělá štuková malta. Lepší je koupit suchou maltovou směs, pokud se zdí málo. Při velké práci už by to ale bylo drahé. Dnes jsou různé osvědčené směsi pytlované malty; obsahují i zlepšovací přísady (plastifikátor). Pytel má 25 kg. Namíchaná malta má mít správnou hustotu, když se nabere, nemá z ní téct voda, ani nemá být hustá, nemá téct a padat se lžíce. Mázne-li se po ní lžící, nemá mít viditelné hrudky a má být hladká a lesklá. Můj otec byl zedník, takže jsem i něco zdědil :)

zden28

K nanášení malty: Je přitom vhodné používat ochranné brýle, pak se nemusí chodit k lékaři :)