Avatar uživatele
Registrovaný

jaky je postup pri michani malty

nejsem zednik, ale potrebuji vedet jaky je postup pri michani malty at se jedna o prisady az po vyslednou praci dekuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Tak zedník nejsem taky, ale když jsme dělali rekonstrukci postupovali jsme vždy dle návodu na pytlech... teda manžel postupoval :-)

Snad se najde nějaký zedník či zkušený stavař, ale než se najde tak zde co jsem našla na netu:

Malta je kašovitá směs několika látek, které po čase ztuhnou. Slouží ve stavebnictví jako spojovací materiál a omítková hmota. Skládá se z vody, písku, vápna a případně cementu.

Vápenná malta se obvykle míchá v poměru 120-140 kg vápna (podle požadované pevnosti) na 1 m3 písku a 240 až 350 litrů vody.

Vápenno-cementová malta se obvykle míchá dle váhového poměru 300-330 kg vápna a 150-300 kg cementu (podle požadované pevnosti) na 1 m3 kopaného písku a 240 až 350 litrů vody, přičemž vodu je třeba přidávat až nakonec podle požadované konzistence. Neměla by se opominout voda již obsažená v písku. Pro praktické účely míchání se odměřuje "na lopaty". V zásadě platí, že na 3 lopaty písku připadne 1 lopata vápna a zhruba půl lopaty cementu.Tato malta ke zdění není náročná na druh použitého písku.

Cementová malta se obvykle míchá v poměru 250-450 kg cementu na 1 m3 písku a 240 až 350 litrů vody. Používá se na velmi namáhané zdivo, zejména cihelné.


Avatar uživatele
Pokročilý

Příprava podkladu:

Podklad musí být suchý prostý prachu, volných kousků a výkvětů, nosný, nezmrzlý a nesmí být vodoodpuzující. Omítka se nanáší na vyzděné zdivo z cihel, tvárnic nebo betonu. Podklad je maximálně rovinný a spáry mezi stavebními dílci musí být vyplněny. Zdící malta musí být dostatečně vyzrálá. Staré zdivo ve vnitřním prostředí a podklad ve vnějším prostředí vždy opatřete cementovým postřikem. Při nepříznivých podmínkách nebo silně savém podkladu je třeba zabránit rychlému odtahu vody, a to navlhčením cihel nebo jiným způsobem.
Míchání malty:

K míchání malty se použije buď běžná pitná voda nebo voda vyhovující ČSN EN 1008:2003. Suchá maltová směs se rozmíchá s vodou v uvedeném poměru v kontinuální nebo bubnové míchačce s lopatkami. Doba míchání je 3-5 min. Pozor! Dodatečné přidávání kameniva, pojiva a přísad k hotové maltové směsi nebo její prosévání je nepřípustné!!!

Nanášení malty :

Malta se nanese ručně v tloušťce 10-20 mm, srovná latí a po zavadnutí zatočí. Směs lze zpracovávat pouze za teploty ovzduší i podkladu nad +5°C. Při očekávaných mrazech nepoužívat!

Doba zrání omítky:

Na každý 1 mm hotové omítky 1 den.

Vydatnost (orientační):

1 pytel SMS vydá na cca 2,8 m2 tloušťky 10 mm. 1 pytel SMS vydá na cca 1,1 m2 omítky tloušťky 25 mm.
Bezpečnost a hygiena práce:

Maltová směs po rozmíchání s vodou vytváří alkalickou směs. Při práci nejezte, nekuřte a použijte odpovídající oděv. Při zasažení očí vymývejte proudem čisté vody a hned konzultujte s očním lékařem.


Avatar uživatele
Pokročilý

vysypat pytel, vzít si michák a dolévat vodu dle hustoty, tot vše


Avatar uživatele
Registrovaný

tak odpovědi nat yto otázku se neliší akorát bych dodal, že záleží na co je malta potřeba

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1405
Zlatý mosoj 1007
Zlatý Kepler 559
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 413
Zlatý annas 353
Zlatý marci1 316
Zlatý Hlada 315
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.