MasterGames

Jaký druh napětí je v elektrické baterii?

Nikde se mi nedaří najít odpověď.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nevím, jestli se to o napětí může říct, ale je stejnosměrné, zkrátka dává stejnosměrný proud. Podle vzniku se jedná o elektrochemic­ký zdroj.

Další odpovědi
mosoj

V elektrické baterii (elektrochemickém článku), baterie vzniká až spojením více článků, paralelně nebo do série, je stejnosměrné napětí. To´t vše a můžete zde filosofovat jak chcete.
Střídavé napětí vzniká mechanicky přímo v generátoru, nebo nepřímo ve střídači elektricky či elektromechanicky a mívá různý průběh.

Edison

Mo.. tak přemýšlej. Vypravovávat tu za tebe úkoly fakt nebudem. Představ si druhy energie, k čemu v baterii dochází a doufej, že tě to napadne.

mzm

V elektrické baterii bude napětí elektrické. Ve většině baterií je navíc napětí bezpečné.

Ale třeba ve vodovodní baterii bude (může být) napětí mechanické (způsobené tlakem).

Dochy

Mně by zajímalo co je to vůbec druh napětí… Někdy by se dalo uvažovat o tom, že druhem napětí je proud (často spolu chodí ruku v ruce…)

aliendrone

NJN, to jsou věci, co se jeden nedozví! :)
A já měl za to, že mezi póly elektrické baterie (či článku) je ELEKTROMOTORICKÉ napětí. ;) :)

Dochy>>> Jsou různé druhy napětí, třeba mechanické nebo speciální uvnitřtrenýrkové KEPLEROVO napětí. To poslední po ránu „staví stany“! Co stany, úplné CIRKUSY či hangár pro vzducholoď! ;) :D :D

aliendrone

Dochy>>> Já ti MUSEL dát palec. ;) :D :D
S tím „…druhem napětí je proud (často spolu chodí ruku v ruce…)“ jsi mě dostal! Ona i DÉLKA je druhem HMOTNOSTI, protože spolu často chodí ruku v ruce. Ne? ;) :D :D

Edison

Aliendrone, pleteš se. Na svorkách je SVORKOVÉ napětí, nikoli elektromotorické. Svorkové je omezeno vnitřním odporem při daném proudu. Elektromotorické je tam v podstatě jen NAPRÁZDNO.

aliendrone

Edison>>> Svorkové napětí máš teprve po ZAPOJENÍ zátěže. Když nemáš zapojenou zátěž (jako v našem případě, kde se nikdo nikde o nějaké zátěži nezmiňuje), tak je to totéž. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svorkov%C3%A9_na­p%C4%9Bt%C3%AD :)

Edison

Mýlíš se. To, že bez zátěže je svorkové napětí rovno elektromotorickému neznamená, že na svorkách je elektromotorické napětí!!! Na svorkách je svorkové, elektromotorické je napětí čistě vnitřní, dané fyzikou vzniku napětí. Proto MOTORICKÉ… Uvědom si, že dvě různé veličiny mohou za určitých podmínek mít stejnou hodnotu, což neznamená, že by jedna z nich neexistovala.

aliendrone

Edison>>> Ale KDEPAK. Svorkové napětí získáš AŽ po PŘIPOJENÍ zátěže. To je NUTNÉ, aby se mohl projevit vnitřní odpor zdroje – svorkové napětí je rozdíl mezi elektromotorickým napětím MÍNUS napěťový úbytek daný vnitřním odporem zdroje. Pokud k baterii NIC nepřipojíš, nemůžeš o vnitřním odporu mluvit [nemáš uzavřený obvod], tak jde o elektromotorické napětí. ;) :D :D

Vůbec jsem nepochopil co myslíš tím vývodem „proto motorické“, můžeš to tvrzení vyjasnit? ;) :D

Edison

Mýlíš se. Tohle se učí v prvním rošníku EL škol a je to první praktické měření, co se provádí. Opakuji, svorkové a elektromotorické napětí si mohou být rovny, na jejich fyzikální podstatě, čili před a za vnitřním odporem zdroje to ovšem nic nemění. Čili svorkové zůstává svorkovým i když je rovno elektromotorickému, protože tomu tak je jen v důsledku nulového proudu zdroje.

aliendrone

Edíson>>> Ale jdi ty. POKUD nemáš uzavřený okruh (třeba zapojením voltmetru), NEMÁ SMYSL mluvit o svorkovém napětí. Jde o elektromotrické napětí mezi póly článku.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svorkov%C3%A9_na­p%C4%9Bt%C3%AD
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Elektromoto­rick%C3%A9_nap%­C4%9Bt%C3%AD :) ;)

Dochy

Vždyť i na tom Tvém odkazu píší to co říká Edison. Chlape (drone) když už jseš tady takovou dobu, měl by ses i ve vlastním zájmu naučit číst naše písmenka jinak to s Tebou špatně dopadne (což by možná bylo dobře pro naši rasu, že?) 😉
Nech to tak, že svorkové napětí je na svorkách. Elektromotorické je zkrátka vlastnost onoho zdroje napětí. I bez zátěže může být svorkové napětí menší. Například z důvodu koroze a tím parazitního chemického článku. Vlastně může být i větší 😉

Edison

Keplere, už zase přímo odpovídáš na školní otázku, místo abys nechal sudenta trochu přemýšlet.

MasterGames

Příspěvek smazán administrátorem.

Edison

Stačí použít mozek. To hle pozná i SKORO hlupák. O tvých schopnostech hovoří tvoje reakce.

mzm

Protože to JE školní otázka? Jaká jiná?
Edison není schopen vojenské služby; nemocný, neduživý člověk vůbec; mrzák? Jak to víš?

Kepler

A jak jsi přišel na to, že jde o školní otázku?

Kepler

Jak „zase“? Na vyloženě školní příklady zásadně neodpovídám. Dřív jsem naopak ještě upozorňoval, že školní úlohy se tady neřeší. Jenže je to jako házení hrachu na zeď a přestalo mě to bavit.

Edison

Keplere, tohle se přece pozná… Není pro to jen jediná indicie. Je jich víc.