Alesh

Jaký druh bydlení je nejlepší?

Když porovnám dvě asi nejběžnější možnosti tj. panelák ve městě a rodinný dům na vesnici, tak obojí má své výhody i nevýhody. Ve městě máte všechno kousek, až na výjimky nemusíte nikam jet, příp. se dá využít i městská doprava, pokud tam je. V paneláku se nemusíte starat o okolí domu, o spoustu investic se podělíte s ostatními. Na vesnici je bezpečno, klid. U domu máte zahrádku, děti si tam mohou v klidu hrát, zkrátka pohoda. Lze nějak skloubit pozitiva obou variant?
Doplňuji:
No, zajímavé, zajímavé … odpovědi, děkuji za ně. Je vidět, že každý má tu představu tak trochu jinde. 😉 Já osobně jsem z vesnice a řeknu vám, že už s tím drbáním to dávno není tak horký, lidi se tu o sebe už moc nestarají a dá se říct po všech stránkách. Nikdo o nic moc nemá zájem a ty tradiční záležitosti mizí a nebo jsou udržovány jen s maximálním nasazením pár nadšenců. Nebezpečí tu taky v podstatě žádné není, ti co tu dělali problémy odtáhli (v tomhle je kouzlo vesnice, že na problémové jedince je vidět a tak radši táhnou do města).
Varianta panelák mi přijde akceptovatelná, ale to pouze za předpokladů, že je dobře zvukově zaizolován a máte rozumné sousedy (což vám nikdo navěky nezaručí). Též si moc neumím představit, že bych vytíral společnou chodbu, to bych řešil uklízečkou.
Varianta kombinovaná má taky své kouzlo. Já ji v podstatě tak trochu využívám. Mám malý byt od zaměstnavatele a na víkend jezdím k našim. S příchodem rodiny to ale bude nutno změnit, to je jasné.
Jinak jsem si vybavil jeden takový zajímavý pokus o ideální bydlení, který ale nebyl nikdy zrealizován – Etarea. Doporučuji k prostudování: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/102099883­52-zaslapane-projekty/409235100­061041-etarea-sen-o-bydleni/

Nejlepší odpověď
ThePastrana

9 let jsem bydlel na sídlišti. Po devítí letech jsme se přestěhovali kousek za Prahu do rodinného domku a za nic na světě bych se nevrátil zpět do paneláku. Taky ale záleží na člověku. Znám lidi kteří by se za nic na světě neodstěhovali na vesnici.

Další odpovědi
anonym

Kazdemu asi vyhovuje vazne neco jineho. Jen si dovolim dat jen malom miniradicku. 🙂 Kdyz si nejste uplne s rodinou jisti , kupte si k panelakovemu bytu treba jen chatu , chalupu. Tam budete jezdit s detmi na vikendy ( a jen kdyz budete chtit ) … a pozdeji mozna dojdete sami k rozhodnuti tak , ze prodate byt v panelaku i chatu a koupite si domecek. vse ma svuj cas. 🙂 -iv-

Berušinka

Alesh také jsem nad tím přemýšlela – pořád se nemůžu rozhodnout – jak píšeš – všechno má svá pozitiva a negativa…jsem zvědavá na jiné příspěvky, ale skloubit nevím jestli by to šlo … byl by to ideál a ten asi neexistuje – bohužel =(
Doplňuji:

  • iv-: O té chalupě jsem taky přemýšlela – ale není to ono. Když si budu chtít utrhnout čerstvou jahodu nebo hrášek, tak když budu mít svůj barák vyběhnu třeba i nahatá =D .. na chalupu se musim strojit, připravit věci, dojet tam .. to je „vopruz“ =D

iceT

Ono panelák a okolí-tam taky záleží na domluvě,kdo se bude o okolí a úklid starat,u nás to dělá domovnice,na staré adrese se nestaral nikdo o nic,ani o sníh,ani o úklid a když jsem chtěla něco udělat,tak mě soused řekl,že se a to mám vy*rat.Jenže to by ten barák taky časem spadl někomu na hlavu.Hlavně že na chodbě v každém patře měli cedulku s rozpisem služeb.
Ono by to asi i šlo skloubit,koupit si ve městě pozemek,postavit dům s velkou zahradou dookola,oplotit,po­řídit psa,jenže to by muselo být někde na kraji města a asi by to ale nestálo pár korun.
Bydlet ve svým má prostě něco do sebe.

hanny 2

Já bych město za vesnici neměnila,jsem vyloženě městský člověk,právě proto,že mám všechno kousek.Ideální je mít byt ve městě a chalupu někde v přírodě.Ale to zase máte 2 domácnosti a je to,aspoň pro ženskou,náročný.Ale máme kousek od bytu zahrádku se zahradní chatkou,takže zn.ideál.Máme kde grilovat,opalovat se atd.Ono totiž ani na vesnici už dnes tak bezpečno není jak dřív.
Doplňuji:
Jo a ještě nesnáším ty vesnický drbny,který sledujou,kde se co šustne a vidí vám i do talíře!

tom004

Podle mne,od nejhorší varianty.Panelák – směs nesourodých obyvatel,bez soukromí,většinou dohady,co,kdo,kd­y,ap.Výhoda,zam­knu,odjedu,tře­ba na rok,vrátím se,bydlím.RD – nekonečná práce kolem domu,problémy,se zajištěním při odjezdu,na delší dobu,mít kliku na sousedy,ap.Vý­hoda,jsem ve vlastním,mám své soukromí,a klid,mohu mít,nějakého domácího mazlíčka,vypěstovat něco na zahrádce,ap.Byt,v ná­jemním domě,ve městě – lepší panelák.Byt v nájemním domě,na vesnici – podle mne v současnosti,nej­lepší varianta,z uve­deného.S dopra­vou,ať už vlastní,nebo veřejnou,a na nákupy, dnes není problém.Výhody převažují,nevý­hody.Vyzkouše­li jsme vvšechny varianty,a nakonec,jsme 11 let,spokoje­ni,s tou poslední.Ale,roz­hodnout,se musí každý,podle svých možností,a požadavků. :)
Doplňuji:
A,to jsem ještě zapomněl ,na tu nestrašnější variantu – zaměstnání,pa­nelák,chalupa = 7 denní galeje.

fcoop

Za velikou výhodu života ve městě považuji anonymitu,která ve velkém městě víceméně funguje.
Na vesnici je to v tomto smyslu až ulítle jinak.
Ve městě se zase nedovím,že „Anča vodvedle“ zase připálila psa.

Ponytail

Zajímalo by mě, kolik z těch, kteří považují vesnici na rozdíl od města za velkou drbárnu, soudobou vesnici skutečně zažili. Přátelé, dnes je to právě naopak. Na vesnici máte svatý klid, nikdo si vás nevšímá, nikoho nezajímáte, každý se stará o svoje. Mluvím z vlastní zkušenosti. Před půl rokem jsem se odstěhovala z vesnice na město. Zatímco na vesnici jsem měla vlastní soukromí, zde jsem o něj přišla. A nestačím se divit, co se tu o mě povídá. Ne, že by mě to nějak tížilo, ovšem tyhle výkřiky o anonymitě města a drbnách na vesnici mě vždy spolehlivě pobaví.

anonym

Tento optimální ideál už dávno vyřešili naši předkové výstavbou rodinných vil se zahradou za 1. republiky. Např. lukrativní oblasti pražských Střešovic, Baba, část Vinohrad apod.
V rámci restitučních vln mnohé skoupily bohatší firmy a dnes jsou nad možnosti normálních smrtelníků.
A obdoba projektu Etarea je u dnešních satelitních městeček, bohužel necitlivě komponovaných, kde převládají negativa a vyslouživší si nelichotivý novotvar podnikatelské baroko.

Nozdrolomo

vesnice v dojezdové vzdálenosti u většího města. Ideálně vlak. Rodinný barák někde ve staré zástavbě a neuzavírat se před okolím a sousedy za 4metrové betonové ploty. snažit se brzo zapadnout do komunity (ples, hospoda, hasiči…) a pak je to ráj na zemi :)