pabrina

Jaký doporučujete dalekohled a jaký je rozdíl mezi loveckým a turistickým?

Chci ho jen tak pro zábavu, takže za něj nechci utratit víc než 2000 Kč. Na Heuréce mezi TOP produkty patří Fomei 10×50 ZCF a Olympus 10X50 DPS I – jaký je lepší? Vůbec nevím, podle čeho mám vybírat.

Nejlepší odpověď
Edison

To máš jedno. Jedním z parametrů, které je třeba brát v úvahu je materiál skla hranolů. Oly je pro jistotu ani neuvádí, Fomei píše BK7. Mohlo by to něco napovědět. Projdi recenze. Já osobně jsem šel o něco výš, když už, tak skla BaK4. Sám jsem si vybral Levenhook Sherman Pro 10×50 (mimochodem… optimální světelnost a zvětšení. Při větším zvětšení už mohou být znát třesoucíse ruce). Další paramteery, které je potřeba si hlídat je velikost výstupní pupily, což dává nakonec souvislost se světelností a vzdálenost výstupní pupily, což zase říká, jak moc je možno se dívat třeba s brýlemi. Oba tyto parametry pak spolu vypovídají o velikosti pole vykresleného na sítnici oka. Doporučuji si projít články o rozdílech mezi skly BK7 a BaK4. BK7 má jistá omezení znatelní vinětací v rozích (kupodivu, i když je vykreslováno kulaté pole… prostě je to v obraze pak znát). Další věcí je případné plnění dalekohledu inertním plynem. Má vliv na rosení a mlžení skel uvnitř dalekohledu. I ergonomie může hrát pro někoho roli. Třeba nastavitelná vzdálenost okulárů (což souvisí s tou vzdáleností výstupní pupily). Tak zvaž, jestli si nepřiplatit, pokud chceš něco, co opravdu stojí za to.

Další odpovědi
hapiky

To rozdělování je jen orientační. Já dalekohledy podle kvality rozděluji na horší, méně dobré, dobré, výborné a vynikající. Podle ceny nejlevnější, levné, středně drahé, dražší, nejdražší. Také podle druhu optiky, ale to je už trochu složitější.
Jsou i takové, které nejsou drahé, ale kvalitní, i když kvalita může pro každého vypadat jinak.
Z mého hlediska bych nekoupil dalekohled bez kvalitních skel(ED), antireflexní úpravou Fully Multi-Coated a hranoly BaK-4. To je sice téměř ta nejvyšší třída začínající zhruba od 9000–15000, ale kvalitou tak dobrou, že jsem neváhal ani na chvíli. Tedy min FOMEI 8X56 LEADER DCF PRO ED FMC, nebo Pirsch ED 8×56 PhC myslivecký dalekohled Bresser, nebo Nikon DCF Monarch 5 8×56
Smířil bych se ještě s jedním, který nemá sice ED skla, ale i tak je super:
Dalekohled Konus Proximo 9×63.
Jinak na Heuréce těch levných je hafo. Ale když levné, tak alespoň s velkým zorným úhlem, či s dobrou světelností.

Edison

Hapiky má pravdu… V tomhle se nevyplatí moc šetřit. Za velmi slušný triedr za přijatelný peníz považuji ten levenhuk… Mají zastoupení přímo tady v ČR, doživotní záruky a ten, co jsem psal že mám obsahuje vše potřebné MC skla BaK4 a poskytuje, dle mého skromného soudu nejlepší poměr cena / výkon / kvalita / podpora.

pabrina

Moc díky za erudované odpovědi, je vidět, že dalekohledům opravdu rozumíte a začínám chápat, co je důležité. Ještě se tedy zeptám, v čem je lepší Levenhuk Sherman Pro 10×50 oproti Levenhuk Sherman 10×50. Případně se zeptám, zda vůbec existuje nějaký dalekohled okolo 2000Kč, který byste v této cenové kategorii označili za trochu schopný:-) Já bych ten dalekohled využila možná párkrát za rok, když vylezu na kopec a chci se kouknut po okolí. Nejsem žádný lovec, který prosedí noci v lese a čeká na každého ptáčka:-)

Edison

Přímo na stránkách http://levenhuk.cz je i srovnávač. Myslím, že sherman PLUS by mohl vyhovovat. Já jsem šel do verze pro kvůli očnímu reliéfu, kvůli brýlím. I větší počet čoček zajišťuje lepší korekci optických vad, které každé sklo z principu má. PRO prostě velmi solidně vykresluje a to i do okrajů. Já s tím občas kouknu na hvězdičky. Víš… ono v nějakých standardních podmínkách se ty vady nemusej moc projevit. To až při pozorování nějakých extrémů. Taky to nepoužívám denně. Ale pár situací v roce, kdy si chcu něco aspoň trochu solidně prohlídnout se najde. Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Kdyby byl triedr součástí mý práce, asi bych šel ještě do vyšších řad.

pabrina

Tak koukám na parametry nějakých dalších a zjišťuji, že jsem zase v koncích. Měla jsem zato, že čím větší zvětšení a čím větší průměr čoček objektivu, tím dražší (pokud jsou ostatní vlastnosti stejné). Ale teď koukám třeba na https://www.le­venhuk.cz/sez­nam-produktu/bino­kularni-dalekohledy-items/levenhuk-monaco-ed-8-32/#more a překvapuje mě, že obě čísla jsou dost nízká a přitom cena vysoká. Chápu asi, že použité hranoly ED jsou velmi kvalitní a mají výborné vlastnosti, ale přesto, nejsou nějak malé?

pabrina

Chápu, samozřejmě nechci, aby to byly vyhozené peníze a aby používání přinášelo radost. Stejně tak mám v hlavě mikroskop, na který asi taky jednou dojde a budu mít to stejné dilema. Nedávno jsme takhle koupili foťák, takže mám teď nějaké optické období:-) Ještě se teda zeptám na jeden tvůj názor.
Na stránkách koukám na dva dalekohledy, které stojí úplně stejně, první z nich je https://www.le­venhuk.cz/sez­nam-produktu/bino­kularni-dalekohled-levenhuk-sherman-plus-8x42/#.Xjc2Vm5FzIU a druhý https://www.le­venhuk.cz/sez­nam-produktu/bino­kularni-dalekohled-levenhuk-sherman-plus-7x50/#.Xjc2Tm5FzIU – měla bych upřednostnit zvětšení nebo průměr čoček objektivu? Obojí mi přijde důležité.

Edison

Osobně bych se klonil k 7×50.Ve zvětšení to tak mov velký rozdíl není. Dal jsem si je do porovnání a několik parametrů je tam zajímavých: Průměr výstupní pupily, oční reliéf (to je vzdálenost výstupní pupily) a relativní jas. Ten je u 7×50 skoro dvojnásobný. Naproti tomu je přecijen kapku větší a těžší. Jako amatérský fotograf třeba vím, že mít superpevný dřevěný stativ je náááádhera i na hooodně dlouhé objektivy, ale jedno z hledisek je i nositelnost v terénu. Jelikož mám ale ten 10×50 PRO, tak vím, že 7×50 je pro mě v pohodě nositelný (ale já nosil i zrcadlovku s půlmetrovým objektivem po lesích 🙂 Hele… přidáním dvou stovek už je 10×50. Jen ke zvážení. Jen tak pro informaci: https://www.he­ureka.cz/?hanoi-service=head-cz&min=&max=&­gty=new&o=3&h%5Bfra­ze%5D=levenhuk%20sher­man%20plus%2010x50

pabrina

Dobře, dobře:-) Musím říct, že ten tvůj PRO 10×50 je mi sympatický, takže značky se držím a vzhledem k ceně se mi stále jeví jako nejsympatičtější https://dalekoh­ledy.heureka.cz/le­venhuk-sherman-10x50/#o=2
Věřím, že i ten PLUS je dobrý, ale mně se nelíbí ten design (vypadá úplně jinak než ty dva).
Myslíš, že s tím Levenhuk Sherman 10×50 bych šlápla vedle?

Edison

Jooo.. to plusko vupadá příšerně. 😁 Jinak myslím, že se svým výběrem chybu neuděláš… 😁 Kdyby nebylo mé „náročnosti“, byl by asi taky na pořadu.

pabrina

Super, takže tímto ti děkuji za cenné rady a myslím, že mám vybráno:-) S tou „náročností“ mi připomínáš mého bratrance, který mi zaručeně poradí něco skvělého, ovšem tak desetkrát dražšího, než si koupí obyčejný smrtelník a ne fanatik anebo přinejmenším fajnšmekr:-D Ale nasměroval jsi mě a vysvětlil podstatné věci. Málokdo rozumí zrovna dalekohledům:-) Takže DÍKY:-)

Edison

Se skly BK7 v noci už bude v porovnání s BaK4 znatelný rozdíl.

Jinak dalekohled 10× moc lovecký není. Lovecký max. 8×. Kvůli zornému poli. Na sport spíše taky širší. Je prostě potřeba do zorného pole toho dostat více, nebo více stabilně – předpokládá se pohym pozorovaného objektu.