Avatar uživatele
Kelt

Jaký bude vzorz pro výpočet?

Je vzorec a.bn . Za a a b mohu dosadit libovolná čísla, která se nebudou měnit. Tedy nějaké konstanty. A n je přirozené číslo. Jaký bude součet těchto hodnot , pokud mám všech n prvků. Tedy je to určitá posloupnost, al není ani aritmetická a ani geometrická ajá hledám vzorec.

Zajímavá 0 před 168 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Vzorec pro součet posloupnosti, která je definována jako a*bn, kde a a b jsou konstanty a n je přirozené číslo, je dán jako:

S = a*(1 – bn) / (1 – b),

pokud b není rovno 1.

Tento vzorec vyjadřuje součet geometrické řady. Tato posloupnost se považuje za geometrickou řadu, protože každý následující prvek je vypočten jako součin předchozího prvku a konstanty (v tomto případě b).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Tvá otázka mi nedává smysl. a.bn je zkrátka a.bn . Není tam žádný součet. Nechápu, co bys chtěl jakým součtem řešit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kelt

Dochy, přečti si zadání, které jsem napsal. Za to n budu dosazovat přirozená čísla od 1 do n a počítat součet. Tedy a.b + a.b2 + a.b3 + +. +. a.bn. A to n je třeba 1000.

Avatar uživatele
Dochy

Pak to ale je geometrická řada. To že tam máš jinak písmenka s řadou nic neudělá 😉
Pokud bys napsal, že máš posloupnost n čísel a člen má tvar a.bn bylo by to jasnější.
pořád zde platí, že Xn=X(n-1) * b, což je obecný vztah pro geom. posloupnost
X0 bude rovno a
X1 = a.b
X2 = a.b.b
Takže si klidně najdi vzorečky pro geom .psoloupnost a použij…

Nový příspěvek