Samtibalfars

Jaký bude další vývojový stupeň po inteligenci?

Od jednobuněčné po inteligenci. Jaký bude asi další? A jaký po té další?

Troufá si někdo odpovědět?

Nejlepší odpověď
da ny

Troufá. 😉
Především:
Otázka je položena trochu s menší mírou „inteligence“ 😉
Tedy nemá hlavu ani patu. Smíchaná jsou jablka s hruškami.,
„Inteligence (z lat. inter-legere, rozlišovat, poznávat, chápat) je dispozice pro MYŠLENÍ , učení a adaptaci a projevuje se intelektovým výkonem.“ Uvádí encyklopedie.
Co byste tedy čekal, že tady bude po člověku? Kočkopes?
Život na Zemi nezačal jednou buňkou. Protože to chvíli trvalo, než se zde vyvinul tvor (člověk), mužského pohlaví (jedna buňka). 😉

Další odpovědi
zjentek

No přeci UMĚLÁ (!) inteligence. Už k přechodu dochází, nespi! 🤨

elkon

Spekulace k ničemu.

aliendrone

Předpokládám, že odpověď je dost nad rámec lidských možností myšlení.

S lehkým pocitem zadostiučinění si vybavuji své zdejší diskuze s Keplerem, zastavajícím ještě před několika lety názor, že AI je a zůstane utopií. Kdyby viděl TEĎ tenhle web, to by asi koukal – a to je přitom úplné NIC, pouhopouhý začátek začátku. 😉

Jinak se zjentek vyjádřil neobratně – AI totiž NENÍ nějaký další stupeň (vylepšení předchozího modelu), ale ZÁSADNÍ zlom/výhybka v tom, čemu říkáme evoluce. Jde spíše o „fázový přechod“ z biologické větve na technologickou, ovšem i tak je to z hlediska dotazu prostě „jen lepší, než doposud“.

Zkusím ale zaspekulovat CO by se asi tak vysoce vyspělé entitě (nesrovnatelně inteligentnější, než člověk) asi šiklo. Můj první tip – energetizace, přesněji ODHMOTNĚNÍ. Existenční závislost na hmotě (ve formě látky) je pro entitu DOSTI limitující, to je i pro člověka pochopitelné.

Venkoncem jsme všichni „jen ňáký konstanty násobený tenzorem energie a hybnosti“, no ne? 😉

Filip84>>> Tak evoluční teorie sice JE domněnka, ale DOSTATEČNĚ podložená (alespoň pro mě). ROZHODNĚ VÍC, než že Fiat začal luxovat! (což ovšem vyloučit nelze) 😉 😁 😁

Filip84

Evoluční theorie je domněnka. Je nesmyslné vést debatu o domněnkách.

Mesiáš

Super inteligence

Samtibalfars

Dá ny: ty jsi tomu dala korunu už dlouho jsem se tak nesmál.

Známkou vyššího stupně života je intelligence kdyby náhodou jsi nevěděla. Taky se tomu říká homo sapiens 😀🤓🧐

Dochy

Filip84
„…Je nesmyslné vést debatu o domněnkách.“
Tak s tímto tvrzením nesouhlasím. Pokud by se nevedly debaty o domněnkách, ještě bychom byli na stromech. Debaty o domněnkách jsou základem vědecké práce.
Aneb: „Vše, co se dá vynalézt už bylo vynalezeno“ – 1889, Charles H. Duell, ředitel U.S. Patent Office

Filip84

Domněnka v (existenční) filosofii je jiným druhem domněnky, než míníš Ty, je věcí radikální skeptické ethiky, ne hledání v technických, přírodozpytných nebo jiných podobných vědách.

Jinými slovy: já o koze, Ty o voze. 🤷🏽‍♀️😃

aliendrone

Filip84>>> Ergo tím stavíš kozu otázky proti vozu tvé odpovědi na ni? 😮 😉 🙂

Filip84

aliendrone: Ani ne. Já se pouze vymezuji proti otázce, která okleštila margo dotazu tím, že dotaz postavila na dogmatu (pravdě autority), že existuje nějaká evoluce, postupný vývoj, nebo něco podobného.

To je pouze theorie, v podstatě naprosto shodná theorie, jako že svět stvořil Gospodin za 7 dnů. Pokud by byla otázka formulována tak, že by autor dotazu popsal, v čem spatřuje vývoj osobnostní, společenský, etc., kam spatřuje, že směřuje, a zda to máme také tak, nebo úplně jinak, případně jak se na to díváme my, pak ano, pak bych mohl na takovou otázku odpovědět, a přiznám se, že bych si čas udělal a odpověděl opravdu s potěšením.

Ale pokud mi někdo položí dotaz stylem „tady máš víru, svině, a opovaž se jí poškodit!“ tak se, poněkud, nediv, že ho s tím pošlu slušně do prdele. 🤷🏽‍♀️